Past za 250 tisíc korun. Řada domácností se při vyúčtování energií nedoplatí

Současné ceny energií nejsou příjemné pro nikoho. Silně zdražuje elektřina i plyn, ovšem efektivita jednotlivých zdrojů se významně liší. Znát je to zejména při vytápění, kde je i po velkém navýšení cen stále lepší mít plynový než elektrický zdroj.

Dříve to byl trend

Jak ale ukazují údaje Energetického regulačního úřadu, mezi českými domácnostmi je pořád přibližně 15 % těch, které topí zařízeními na elektřinu, zjednodušeně řečeno přímotopy. Pokud bychom si to rozklíčovali, potom celých 800 tisíc domácností topí právě elektřinou.

Nejčastější je tento zdroj v horských a podhorských oblastech. Zde se v 90. letech hojně instaloval z důvodu snahy o snížení znečištění ovzduší. Ceny přitom tehdy nebyly zásadní. Ačkoliv topení elektřinou bylo i tehdy dražší než plynem, zařízení byla levnější a jejich údržba snazší. Navíc rozdíl nebyl v absolutních částkách tak velký.

Velké ztráty

Dnes už je tomu ale jinak. Elektřina dramaticky zdražila a efektivita vytápění je proto velmi důležitá. Dalším problémem je skutečnost, že přímotopy se často nacházejí ve starších rodinných domcích nebo chatách, které nejsou zateplené a mají značné energetické ztráty. Některé domácnosti tak v těchto obydlích mají spotřebu přesahující 20 MHw za rok.

To už je při dnešních cenách problém, protože taková spotřeba by v nových cenících znamenala platby ve výši 200 až 250 tisíc korun za rok. Takové částky si přitom může dovolit platit skutečně málokdo.

Majitelé přímotopů přitom před jejich instalací často topili v kotlích na tuhá paliva. Není proto vyloučeno, že je znovu připojí a zase v nich zatopí. To pochopitelně není pozitivní zprávou pro ovzduší.

Foto: Shutterstock, zdroje: idnes.cz, E15, Srovnejto

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments