Je znát, že Česká republika vstoupila do ostré fáze předvolební kampaně. Ze zdánlivého bezvětří jsme se přesunuli do divokých politických vod, kde se všichni snaží na své konkurenty vyhrabat cokoliv, co by jim mohlo uškodit. Andrej Babiš se potýká s kauzou svého syna, který se ho snaží dostat za mříže, Piráti to ve velkém schytávají za dopravu v Praze a dosud trochu mimo stojící koalice Spolu teď dostává rovněž těžký úder. Tedy spíše její lídr, předseda ODS Petr Fiala.
Fiala dosud vystupoval jako nepříliš viditelný lídr své koalice, který však sázel na jednu klíčovou vlastnost: slušnost a absenci jakýchkoliv skandálů. Ale nakonec se přeci jenom něco našlo. Takřka souběžně upozornily na aktivity občanského sdružení Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), které Fiala zakládal a v jehož správní radě stále sedí, Parlamentní listy a Luboš Veselý ve své Xaver Live show.
“Hlavní cílem CDK je přispívat k rozvoji demokratické politické kultury v České republice. Zaměřuje se na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace. Zvláštní důraz klade na výzkum otázek spojených s fungováním ČR v rámci evropských struktur a na studium aktuálních procesů vývoje Evropské unie,” uvádí se k činnosti Centra pro studium demokracie a kultury na Wikipedii.
Většina lidí o tomto sdružení přitom nejspíše vůbec neslyšela. Je však překvapivě úspěšné v žádostech o dotace od státu. Registr smluv Hlídač státu hlásí, že CDK se státem uzavřelo celkem 82 smluv v celkové hodnotě 48 milionů korun. Na dotacích potom získalo dalších 28 milionů korun.
CDK dostalo například dotaci ve výši 4 124 000 korun na časopis Kontexty, který má pojednávat o “kultuře a společnosti”. To je významná částka na časopis, který není veřejnosti příliš známý, nelze zakoupit v široké prodejní síti a vychází šestkrát do roka. Jiné časopisy přitom na trhu musí přežít bez jakýchkoliv dotací. Je přitom paradoxní, že právě tento efekt dotací předseda ODS Petr Fiala často kritizuje. Ostatně, podle Občansko-demokratické strany dotace deformují tržní prostředí.
CDK bylo úspěšné také v získávání dotací od Ministerstva zahraničních věcí. Jeho experti se podle všeho hodně zabývali Barmou. Jde o tyto dotace: Burma Center for Transitional Studies z roku 2014 v hodnotě 1 941 237 korun, stejná dotace z roku 2013 v hodnotě 1 917 262 korun. Partnerství pro smíření a reformy v Barmě z roku 2017 ve výši 1 899 924, následuje Posílení role ženských a etnických občanských organizací v demokratizaci Barmy v roce 2015 za 1 779 300 korun. Dále také Burma Foreign Affairs and Translation Study Program v 2011 za 1 550 000 a o rok déle ta samá dotace ve výši 1 600 000 korun.
Není přitom jasné, co se za těmito dotačními tituly skrývá a jakým způsobem Centrum pro studium demokracie a kultury na Barmu za více než deset milionů korun působilo. Na webu sdružení k tomu nelze dohledat žádné informace.
Čtěte také: Petr Fiala se schoval a do debaty poslal raději náhradníka. Takový člověk chce být premiérem?
Centrum pro studium demokracie a kultury pochopitelně není jedinou neziskovou organizací, která čerpá dotace od státu. Je nutno zdůraznit, že nejde o nelegální činnost, pokud se například neprokáže, že dotace nebyly využity ke svému účelu. Jde spíše o problém věrohodnosti Petra Fialy, který řídí stranu, jež má k dotacím všeobecný odpor. Její voliči jsou na toto téma hákliví a podobné praktiky sdružení, v němž Fiala stále hraje důležitou roli, jim nebudou po chuti.
Foto: ODS