Testování očkovaných je na spadnutí. “Rozšiřují virus,” jsou ve shodě experti

Přestože největším benefitem vakcíny proti koronaviru je ochrana před vážným průběhem nemoci, mnozí lidé, kteří se nechali očkovat, to berou trochu jinak. Nechali si vakcínu aplikovat především proto, aby se nemuseli dále testovat a mohli volně využívat služeb, případně cestovat.

To se však brzy pravděpodobně změní. Na základě nejnovějších výzkumů totiž i v České republice sílí názor, že pokud jsou stále vyžadovány negativní testy po neočkovaných, měli by je podstupovat i ti očkovaní. Z hlediska infekčnosti jsou na tom totiž v případě varianty delta přibližně stejně. Čtěte více: Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia

Podle statistik se nákaza aktuálně šíří především mezi neočkovanými, a to přibližně ze tří čtvrtin. Data však mohou být zkreslená, protože očkovaní lidé se netestují preventivně, vzhledem k tomu, že jsou oficiálně bezinfekční, ale teprve, když cítí určité příznaky nemoci. Ve skutečnosti tak může být podíl nakažených očkovaných významně nižší, pouze není zachycen, což jeho nebezpečnost ještě zvyšuje.

Není možné vyjmout z testování lidi, kteří jsou očkováni při výskytu jiné antigenní varianty, než byl originální virus,” uvedl pro CNN Prima News epidemiolog Jiří Beran.

Souhlasí s ním také imunolog Václav Hořejší. “I lidé, kteří jsou očkovaní, mohou být docela masivně infikováni novou variantou delta – nic jim není, mají jen infikované horní cesty dýchací, ale mohou nákazu šířit dál. Ani očkovaní lidé tedy nejsou bezinfekční,” řekl Hořejší v Českém rozhlasu.

Souhlasí také Roman Prymula, který pro server idnes.cz upozornil, že očkování nás nebude chránit dlouhodobě. Zároveň potvrdil, že nákazu šíří také očkovaní lidé.

Testování očkovaných lidí je dnes ze všeho nejvíce politickým rozhodnutím, což problém ještě prohlubuje. Zatímco experti jsou zajedno a podle nejnovějších poznatků doporučují očkované testovat, politici stále udržují iluzi o tom, že jsou očkovaní lidé bezinfekční. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tak uvedl, že testování očkovaných zatím v plánu není. Je však otázkou, zda se s nepopulárním opatřením pouze nečeká po volbách.

Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek to řekl narovinu. Podle něj je bezinfekčnost jednou z nejsilnějších motivací k očkování. Proto by očkované osoby netestoval.

Naopak expert Pirátské strany pro oblast zdravotnictví, Ondřej Dostál, je pro zavedení testů pro očkované. “Testování očkovaných považuji za žádoucí. Je zapotřebí prověřit, zda mohou být též přenašeči covidu nebo jestli sami můžou být ohroženi,” uvedl Dostál pro CNN Prima News.

Foto: Shutterstock, zdroje: idnes.cz, CNN Prima News

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments