Petra Kellnera mrzelo, jak přišel o český národní klenot. Drsně ho přeplatili, říká jeho spolupracovník. Jeho schopnosti jsou nenahraditelné

Na první pohled by se mohlo zdát, že kariéra Petra Kellnera je lemována samými obchodními úspěchy. Z velké části to skutečně platí a akvizice společností jako Česká pojišťovna, O2, CME či budování byznysu na asijských trzích jsou považovány za příklad byznysové excelence, kterou zesnulý podnikatel jednoznačně disponoval.

Ne vždy ale z jednání odcházel jako vítěz. O mnoha neúspěšných či neuskutečněných dealech se asi nikdy nedozvíme. Například zakladatel Seznamu, Ivo Lukačovič, teď ve vzpomínce na Petra Kellnera naznačil, že nejbohatší Čech měl zájem i o tuto internetovou jedničku, ale Lukačovič prodat nechtěl.

O některých obchodech, které Kellnerovy neklaply, se ale ví. Vzhledem k tomu, že je ale ani miliardář ani nikdo z jeho okolí poté nekomentoval, málokdo tušil, že se za neúspěchem skrývá i velká zklamání. Podle předsedy dozorčí rady PPF Group Františka Dohnálka, který byl členem úzkého kruhu Kellnerových spolupracovníků, se miliardář stále více stahoval do České republiky. Proto ho mrzelo, když neklapl obchod, který by ho zde ukotvil ještě o poznání více. “Bylo by to ještě patrnější, kdyby se mu podařilo koupit Plzeňský Prazdroj. Byl dost zklamaný z toho, že ho Japonci tak drsně přeplatili,” uvedl pro server Lidovky.cz Dohnálek. Plzeňský Prazdroj přitom patří mezi české národní klenoty a byla velká šance, že skončí zpět v českých rukou. Nakonec to ale nedopadlo.

Předseda dozorčí rady PPF Group také otevřeně pohovořil o tom, jaká bude budoucnost této společnost bez její hlavy. Rovnou říká, že Petr Kellner je nenahraditelný a na rozdíl od jiný z toho vyvozuje, že se jeho společnost změní.

Předpokládám, že skupina bude ještě nějakou dobu pokračovat tak, jak je, protože corporate governance, tedy systém řízení a fungování firmy je dobře nastaven. Poté se řada věcí začne měnit,” uvedl Dohnálek. Podle něj je Kellner nenahraditelný zejména v roli dominantního vlastníka, který sám určuje strategii firmy. Tato role je neopakovatelná, protože na dalším osudu se bude muset shodnout rodina. Petr Kellner po sobě zanechal manželku a čtyři děti.

Foto: PPF

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments