Po uhlí a plynu se smráká už i nad dřevem. Blíží se zákaz krbů

Zejména Evropa bere klimatickou změnu velmi vážně a nemíní ponechat nic náhodě. Jízdní řád na příští roky počítá s jednoznačným koncem fosilních paliv, která by měla být nahrazena těmi obnovitelnými a snad i částečně jadernou energetikou. Na tom podle všeho nezmění nic ani současný konflikt na Ukrajině. Naopak, regulátoři chtějí zajít ještě dále a na paškál si berou topení dřevem.

Nebezpečné malé částice

Nová data z Velké Británie nepřinášejí zrovna pozitivní obrázek o dřevu coby palivu do kamen a krbů. Analýza ukazuje, že zplodiny produkované spalováním dřeva jsou horší než veškerý silniční provoz ve Spojeném království. Jde především o malé částice typu PM 2,5. Právě topení dřevem je hlavním zdrojem těchto částic. Bohužel i ony podle některých studií způsobují škodlivé procesy v těle, kdy mohou ovlivnit mozek či srdce.

Pokud někdo v současné energetické krizi, která vyhnala ceny plynu a elektřiny do neskutečných výšin, jásal nad tím, že si může doma zatopit stále ještě relativně levným dřevem, zřejmě se nebude radovat dlouho.

Foto: Shutterstock

Přijdeme i o krby?

Německá Spolková agentura pro životní prostředí již vydala doporučení, aby se přestaly využívat kotle na dřevo a pelety, a to právě kvůli znečištění ovzduší skleníkovými plyny. Agentura také vydala analýzu, podle níž není možno považovat za klimaticky neutrální takové zdroje, které není možné v krátké době obnovit. To se týká i dřeva, jehož spotřebu kryje kácení lesů, jež se následně obnovují desítky let.

Do celé věcí promluvila také Světová zdravotnická organizace (WHO), která od letošního roku zpřísnila limity na povolené znečišťování ovzduší. Přísnější limity se týkají právě i částic PM 2,5, jejichž redukci si lze jen obtížně představit bez regulace spalování dřeva.

Samozřejmě je otázkou, nakolik bude spalování dřeva limitováno. V dohledné době si lze docela dobře představit zákaz kotlů na dřevo. Zda se to však bude týkat i oblíbených krbových kamen, tvořících nedílnou součást “tepla domova”, to zatím není jasné. Vzhledem ke značně radikálnímu postupu ze strany Evropské unie to však nelze vyloučit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments