Pochybný obchod Radovana Vávry. Propagátor investování chce od lidí stovky milionů pomocí pofiderní platformy

Ve finančním světě došlo k podivnému spojenectví. V posledních týdnech a měsících médii okopávaná společnost Xixoio, kterou mnozí experti považují za vysoce problematickou, uzavřela smlouvu se společností SimpleCell. Málo známý telekomunikační operátor před lety vsadil na rozvoj 5G sítí a internet věcí, ovšem očekávaný růst dosud nenastal. Ve skutečnosti navíc zbankrotoval dodavatel jeho řešení, francouzská společnost Sigfox. Na jeho infrastruktuře je přitom SimpleCell zcela závislý.

Neúspěšná firma chce stovky milionů

SimpleCell chce získat peníze prodejem takzvaných tokenů prostřednictvím platformy Xixoio. Ta tak získává prvního klienta tohoto typu. Celá operace by dost možná zapadla, kdyby na straně SimpleCellu nevystupoval její předseda představenstva Radovan Vávra. Tento bývalý bankéř s kontroverzní pověstí si v poslední době získal velkou popularitu osvětou v oblasti investic. S trochou nadsázky neexistuje médium, ať už tradičního či nového (podcasty) střihu, ve kterém by se Vávra v minulém či letošním roce neobjevil.

Radovan Vávra na tiskové konferenci oznámil, že chce formou tokenů pro svou firmu vybrat nižší stovky milionů korun. Nejde cestou úpisu akcií či vydání dluhopisů, což jsou tradiční a transparentní formy, jak získat externí financování. Důvodem je podle něj těsnější propojení s lidmi, kteří do projektu formou tokenu investují. Už ale nedodává, že taková investice je ještě o poznání rizikovější, protože držitelé tokenů zjevně nebudou mít prakticky žádná práva.

Foto: Shutterstock

Lidé se mohou spálit

Vybrané prostředky chce Vávrova SimpleCell použít na dokončení projektu chytrých elektroměrů, které mají lidem pomoci optimalizovat jejich spotřebu. Je však otázkou, jaký má takový projekt potenciál. Společnost SimpleCell už je na trhu několik let a její roční obrat se dosud pohybuje v jednotkách milionů korun s hlubokou ztrátou. V roce 2020 dosáhl obrat 4,3 milionu korun a ztráta činila 31,5 milionu.

Důvěru nevzbuzuje ani zvolený partner, tedy platforma Xixoio. Ta se do podvědomí Čechů zapsala masivní reklamní kampaní, po které se po jejím podnikání začala pídit řada expertů, kteří svorně vyslovili podezření, že jde o víceméně prázdnou společnost snažící se z lidí vylákat peníze na projektu založené na trendech kryptoměn a tokenů. Na ně mnozí lidé slyší, aniž by přesně rozuměli tomu, jak vlastně fungují. Na problémy firmy poukázal server Seznam Zprávy.

Serveru Mix24.cz se podařilo získat názor manažera, který se blíže seznámil s fungováním firmy SimpleCell. “Zkrachoval jim zahraniční partner, zdražilo se jim financování, a tak je tohle asi poslední možnost, jak si mohou zajistit existenci na příštích pár let. Sám bych na to ale nevsadil,” uvedl manažer z oboru telekomunikací, který si nepřál být jmenován. Mimochodem, Radovan Vávra ve svých vystoupeních vytrvale kritizuje Českou národní banku za zvyšování úvěrových sazeb. Neuvádí již ale, že je má nízkých úrocích osobní zájem.

Radovan Vávra v devadesátých letech působil jako generální ředitel Komerční banky, která byla následně úspěšně prodána francouzské Societe Generale. Za jeho vedení nicméně KB poskytovala úvěry firmám Ivo Rittiga, které nebyly nikdy splaceny, jak upozornil magazín Reportér. Sám Vávra označuje Rittiga za svého přítele. Příliš úspěšný už Vávra nebyl ve své další štaci, kterou byla nechvalně proslulá Union Banka. Ta za jeho vedení zkrachovala a Vávra byl následně obviněn za porušení povinnosti při právě cizího majetku. Nakonec bylo jeho stíhání zastaveno.

Foto: Shutterstock, zdroje: tisková konference, Seznam Zprávy, Lupa, Reportér

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *