IKEA výrazně zdražuje zboží. Už téměř nemá, co prodávat

Prodejce nábytku Ikea přistupuje k výraznému zvýšení cen svého zboží. Celosvětově dojde ke zdražení přibližně o 9 %, a to včetně České republiky. Zde by se mělo zboží přecenit ještě v prvním čtvrtletí. Není přitom jasné, zda to bude více či méně, než je průměr. Ale vzhledem k místnímu napjatému trhu s vysokou inflací je pravděpodobnější první možnost. Jak sám řetězec uvádí, právě inflace bude hrát důležitou roli.

Zdraží prakticky všechny produktové řady. “Napříč Ingka Group dochází celosvětově ke zdražení v průměru o 9 %, což se v České republice projeví obdobně, avšak konkrétní číslo v tuto chvíli nejsme schopni určit. Kalkulace nových cen jednotlivých výrobků totiž stále probíhají,” uvedl Petr Šašek z českého zastoupení Ikea pro server MediaGuru.cz.

Zdražení má na svědomí především růst surovin a dopravy, který je raketový. Přestože se Ikea snažila cenové tlaky absorbovat, nakonec rezignovala a své vícenáklady přenese na zákazníky.

Foto: Shutterstock

Nedostupné zboží

Nejde přitom o jediný problém, který musí Ikea řešit. V jejích obchodních domech totiž začíná být vážný problém s dostupností celé řady zboží. Vzhledem ke koncepci obchodů se může jevit vše v naprostém pořádku, protože v prodejnách je vystaveno veškeré zboží. Jakmile si ale chcete koupit, v mnoha případech zjistíte, že je nedostupné. “Toto zboží je dlouhodobě nedostupné, očekáváme ho až v roce 2023,” uvedla pro server Mix24.cz asistentka prodeje v obchodním domě na pražském Zličíně na dotaz po běžném vybavení dětského pokoje. “To samé platí pro přibližně 40 % všeho, co vidíte vystaveného,” dodala omluvně. Ikea má v tomto ohledu největší problém s přepravními kapacitami z Asie, které jsou těžko dostupné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments