Zhroutil se další významný dodavatel energií. Na jeho výhodnou nabídku naletěl i Energetický regulační úřad

Krachy dodavatelů energií neberou konce. Poté, co se nějakou dobu zdálo, že by se situace na trhu s elektřinou a plynem mohla pomalu začít stabilizovat, vystřelily ceny těchto komodit na burzách znovu vzhůru. Nezdá se tedy, že by tato krize v dohledné době skončila. Naopak to vypadá, že v jejím důsledku skončí další dodavatelé energií, kteří neměli včas nakoupeno a musejí dodávat za ceny, které jsou nižší.

Dodavatel pro firmy a instituce

Nejnověji skončila společnost Microenergy, jak uvádí web Operátora trhu s elektřinou (OTE). Tento dodavatel není veřejnosti příliš znám, protože se nesoustředil na malé odběratele v podobě domácností. To však neznamená, že není významný. Ve svém portfoliu více než 760 klientů měl řadu velkých podniků, kterým v minulosti slíbil dodávky elektřiny a plynu za výhodné ceny.

Brizantní na krachu tohoto dodavatele je především to, že mezi jeho klienty patřil také Energetický regulační úřad, jak informovaly Hospodářské noviny. Nejde přitom o jediný orgán státní správy, kterému Microenergy dodávala energie. Mezi dalšími je to také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Foto: Shutterstock

ERÚ naletěl na výhodnou nabídku

V případě Energetického regulačního úřadu by se nejpřiléhavěji dalo použít rčení o kovářově kobyle, která chodí bosa. Jak potvrdil mluvčí úřadu, ERÚ si tohoto dodavatele vybral na základě ceny, která byla hlavním kritériem. To je přitom přesně to, před čím zástupci úřadu varují domácnosti. Ty prý nemají hledět pouze na cenu, ale zajímat se také o historii dodavatele a jeho reference.

Microenergy je přitom přesným příkladem dodavatele, kterého by si podle zodpovědných kritérií lidé vybrat neměli. Je na trhu krátkou dobu a navíc přetahoval klienty na základě ceny. Jen to nebyli klienti z řad domácností, ale firem. Jde tak v podstatě o případ “Bohemia Energy pro firmy”.

Čtěte také: Velcí dodavatelé jako ČEZ zneužili situace. Za elektřinu a plyn účtují nehorázné ceny, řekl Písařík

Společnosti a instituce, kterým tato společnost dodávala elektřinu a plyn, jsou teď v problémech. Na rozdíl od domácností jim totiž nebudou energie dodávat dodavatelé poslední instance, ale musí si do několika dnů najít standardní náhradu, a to za výrazně vyšší ceny, které teď na trhu platí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
52 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments