Podívejte, se jak Francouzky odkládají dvouměsíční miminka a utíkají do práce, rozčílil se Babiš. Češkám ať hlídají babičky a tátové, radí

Premiér Andrej Babiš ve své nové knize Sdílejte, než to zakážou zabrousil do všech možných otázek, které se týkají běžného života. Mimo jiné se zaměřil na to, jakým způsobem zde funguje rodičovská, respektive podpora žen v návratu do práce. Právě nutnost zastavit kariéru je totiž pro mnohé potenciální matky důvodem k odkladu rodičovství.

Je super, že máme tak dlouhou rodičovskou. Podívejte se třeba na Francouzky, jak odkládají svá
dvouměsíční miminka do jeslí a utíkají zpátky do práce. U nás můžete být doma s dítětem až čtyři roky. Je to světová rarita,
” uvedl Andrej Babiš, který však už nedodal, že to je odborníky považováno za světovou raritu v negativním slova smyslu, protože po takové době se ženy jen obtížně vracejí do pracovního života, případně mají další dítě a kariérní pauza se jim tak ještě prodlouží.

Andrej Babiš na dalších řádkách sice připouští, že pro ženy jde o velkou kariérní brzdu, na druhé straně však nenabízí žádné systémové řešení, nýbrž recepty ve stylu “pomoz si sám”.

Kdo ale říká, že doma s dítětem musí být maminka? Umýt zadek a vyměnit plínku? Udělat vodu na mlíko, aby nebyla ani studená, ani horká? Namixovat kašičku? Tohle nejsou žádná ženská tajemství. To je praxe a ovládá ji ten, kdo v ní opakováním získal zkušenosti. A může to být klidně táta,” rozplývá se Babiš, jakoby se těmto činnostem sám věnoval každý den.

A když ne táta, tak proč se neobrátit na širší rodinu. “Už jsme zapomněli, jaké to bylo kdysi, když spolu žily všechny generace, ale určitě mi dáte za pravdu, že široká rodina je strašně fajn. Děti milují svoje babičky, dědečky, tety, strejdy. No, a právě hlídání dětí prarodiči je podle mě ta cesta, která by našim mladým rodičům mohla výrazně pomoct,” radí expert na rodinu Babiš.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kniha Sdílejte, než to zakážou

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments