Pojišťovny odmítají pojistit lidi po prodělaném covidu. Obávají se, jak jsou na tom se zdravím

Koronavirus nějakým způsobem zasáhl nejrůznější odvětví a v mnoha případech doslova změnil pravidla hry. Platí to také pro české pojišťovny nabízející životní pojištění. Pokud o takový produkt projeví zájem člověk, který je teprve pár měsíců po prodělaném covidu-19, může narazit na drsnou odpověď: nepojistíme vás, protože jste rizikový.

Zkoumání zdravotnické dokumentace

Je to dáno pochopitelně tím, že se pojišťovny obávají možných důsledků tohoto onemocnění, pro které se vžil ustálený pojem “long-covid”, neboli dlouhý covid. Jde často o těžko specifikovatelné zdravotní potíže, které jsou však v některých případech velmi závažné, a to i tak, že pacient kvůli nim ztratí práci, tedy zdroj obživy. V takovém případě by teoreticky mělo nastoupit plnění z životního pojištění. Bohužel se také ukazuje, že někteří lidé mohou v měsících následujících po covidu zemřít, například na plicní embolii či krevní sraženinu. Tehdy musí pojišťovna vyplatit pojistku.

Doporučujeme vždy odklad od ukončení léčby onemocnění covid-19 v délce tří měsíců,” říká pro Lidovky.cz diplomaticky mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Ve skutečnosti to není žádné doporučení, ale jednoduše rozhodnutí, že člověka do tří měsíců po covidu pojišťovna zkrátka nepojistí. Podobně postupuje také další velká pojišťovna, Kooperativa.

Životní pojištění je specifickým produktem, který ze strany klienta vyžaduje nepříjemné “svlečení do naha”. Zatímco u hypoték se to děje z finančního hlediska, v tomto případě je zohledňován pohled zdravotní, který je vždy osobnější a intimnější. Pojišťovny si obvykle před uzavřením pojistky vyžádají zdravotní dokumentaci potenciálního klienta, kterou pak hodnotí jejich experti. Pokud zde najdou například zmínky o chronické nemoci či o úrazu, obvykle zbystří a takového člověka často odmítnou.

Půl roku po covidu zvýšené riziko smrti

Podle Jindřicha Lenze, který provozuje internetový srovnávač pojištění Mutumutu, začaly pojišťovny reagovat na publikované studie, ze kterých vyplývá, že covid může mít dlouhodobý dopad na zdraví. Ukázaly například, že půl roku po prodělaném covidu mají pacienti zvýšené riziko úmrtí.

A pojišťovny pracují vždy s mírou rizika, není v tom nic osobního. Pokud jim z jejich tabulek vyjde klient jako rizikový, tedy takový, že by na něj v průběhu jeho života museli doplácet, pojistku neuzavřou. Je přitom možné, že zdravotní dokumentaci covidových pacientů budou pojišťovny zkoumat obzvlášť bedlivě i po zmíněných třech měsících.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments