Policie přitvrzuje: za nenasazenou roušku tučná pokuta. Na přání prezidenta Zemana se může vyšplhat až do milionů korun

Dosavadní přístup příslušníků policejního sboru příliš neodpovídal závažnosti situace, která z hlediska šíření epidemie v České republice panuje. “Víte, že zde musíte mít nasazenou roušku?” ptali se policisté obvykle hříšníků a celou věc řešili domluvou. K přísnějším sankcím se uchýlili až poté, co dotyčný odmítl spolupracovat a výzvou se řídit.

Dosud se spíše domlouvalo

Potvrzují to také čísla přímo od policie. Od 18. září udělili policisté jen 397 blokových pokut a 662 případů poslali do správního řízení. Z toho je patrná jistá benevolence a doznívající atmosféra doby, kdy jsme si roušky odvykli nosit a domnívali se, že už je jen tak nenasadíme. Zkrátka, bylo zřejmě potřeba občany k jejich nošení přimět nejprve zlehka a teprve teď přitvrdit.

Změnu kurzu oznámil policejní prezident Jan Švejdar. “Policisté si jsou vědomi, že prostor pro řešení přestupků domluvou byl již vyčerpán a je nutné přistoupit k přísnějším sankcím,” uvedl Švejdar pro Lidové noviny. Právě k tomu ve včerejším projevu k národu vyzval také prezident Miloš Zeman. Po celou dobu mluvil jen o povinnosti nosit roušky. “Požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby Policie ČR využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou povinné,” prohlásil Zeman.

Pokuta deset tisíc na místě, ale i miliony ve správním řízení

V současné době ukládají policisté pokuty v řádu stokorun, a to ještě jen tam, kde nestačí domluva. To však neznamená, že nemohou udělit i mnohem vyšší sankce, které už zabolí skutečně každého. “V případě porušení krizového opatření vlády hrozí pokuta až do dvaceti tisíc korun s tím, že na místě lze vyřešit v příkazním řízení až do částky deset tisíc korun. Nenošení roušek je porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví – a za to hrozí ve správním řízení pokuta až tři miliony korun,” uvedl Jan Švejdar.

Policejní prezident uvádí, že většina lidí už vládní nařízení dodržuje. Oproti jaru, kdy to byli skutečně téměř všichni, ale existuje skupina obyvatel, která se vytyčila princip občanské neposlušnosti a roušky zkrátka nosit nechce. Teď však benevolence skončila a pro tyto občany může jejich vzdor skončit velmi draze.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
95 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments