Policie spustila masivní kontroly na hranicích okresů. Prozradila, jak budou probíhat a varuje před jednou věcí

Začíná jedna z největších policejních akcí v historii České republiky. Rozměr celé akce dokresluje i nutnost povolat tisíce příslušníků armády, což v mírových dobách nebývá vůbec běžné. Všichni budou především kontrolovat dodržování vládních opatření, zejména potom omezení pohybu osob. To bylo zakotveno na bázi okresů, jejichž hranice se smí překračovat pouze za prací, případně jiných vážných důvodů.

Už od pondělního rána policejní hlídky kontrolují, zda se lidé tímto opatřením řídí. Policie uvádí, že hlídky dohlížejí na tři oblasti: opouštění okresů a obcí, zakrytí dýchacích cest adekvátním způsobem a také na nová pravidla platící pro maloobchodní prodejce a služby. Celkem je v terénu 26 tisíc policistů z různých útvarů.

První dny benevolentnější

Kontroly nejsou plošné, ale pouze namátkové. Policie by ale každopádně měla být velmi viditelná a kontrolovat ve výrazně větší míře než dosud. Aktuálně si policisté vytipovali přibližně pětistovku stanovišť na významných trasách, kde budou řidiče kontrolovat pravidelně. Příslušníci policie či armády ale nebudou kontrolovat pouze posádky vozidel. Vstupovat budou také do jiných dopravních prostředků, jako jsou autobusy či vlaky. Ani v nich není možné hranice okresů překračovat bezdůvodně.

První dny bude policie benevolentnější, chápe, že řada občanů si nemohla o víkendu potřebné doklady pořídit, ale od poloviny týdne už nebudeme tak tolerantní. Budeme vyžadovat dodržování, a bude-li to nutné, budeme sankcionovat,” uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Nezkoušejte štěstí, varují policisté

Hlídky budou vyžadovat písemný doklad o tom, že člověk může překročit hranici okresu. Důvody mohou být různé. Akceptují se cesty za prací, k lékaři nebo třeba na pohřeb. Důležité je, že dokument nelze předložit v elektronické formě, například na obrazovce mobilního telefonu. Stačit ale může i rukou psané čestné prohlášení, které se poté policie pokusí prověřit. V případě cesty za prací je ale nutné předložit doklad od zaměstnavatele, například pracovní smlouvu nebo služební průkaz.

Policie radí, aby lidé nezkoušeli štěstí. Pokud příslušník zjistí, že důvod překročení hranice okresu není oprávněný nebo dokonce vymyšlený, bude následovat sankce. Pakliže s ní dotyčný souhlasí, bude mu na místě udělena pokuta až deset tisíc korun. V opačném případě se věc předává do správního řízení, kde může být sankce vyšší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments