Posílejme na PCR testy i očkované, překvapil epidemiolog Smejkal z MeSES

Epidemiolog Petr Smejkal a jeho Mezioborová skupina pro epidemické situace jsou nejhlasitějšími zastánci co možná nejplošnějšího testování. Začíná se přitom vést debata o tom, zda jejich doporučení o nutnosti testovat ve firmách a školách vlastně byla k užitku a nezpůsobila jen dramatický pokles prostředků v systému veřejného zdravotního pojištění. Záchyty v těchto oblastech jsou totiž extrémně nízké, což souvisí i s antigenní metodou testování, která není příliš přesná.

Ministerstvo zdravotnictví v minulém týdnu se Smejkalem a jeho týmem ukončilo spolupráci. Skupina MeSES nicméně pokračuje ve své činnosti dále a Smejkal je také členem Rady vlády pro zdravotní rizika, které předsedá premiér Andrej Babiš. Z této pozice tak má stále silné slovo z hlediska zavádění či rozvolňování protiepidemických opatření.

A zdá se, že Petr Smejkal svou pozici, která staví na maximálním možném testování, nemíní opustit, přestože kvůli tomu čelí značné kritice. Teď svým kritikům navíc ještě více nahrál, protože navrhl, aby PCR testy podstupovali i očkovaní lidé, pokud se vrátí z dovolené.

Já osobně bych třeba byl pro testování PCR testy při návratu z jakékoli země. A to i lidí, kteří jsou již očkovaní. Hodně by to snížilo riziko dovezených mutací,” uvedl Smejkal pro server idnes.cz. Vláda nyní vážně zvažuje, že občanům nabídne dva PCR testy měsíčně zdarma, a to právě kvůli tomu, aby si mohli užít zahraniční dovolenou. Mělo by se to však týkat pouze těch, kdo neprošli očkováním.

Smejkal jde ale ještě dále. Testoval by každého po návratu z dovolené, a to nikoliv jen té zahraniční. “Když se zaměstnanec vrátí z vnitrostátní dovolené do práce, mění prostředí, je tam riziko přenosu nákazy. Měl by být podle mého názoru otestován PCR jedním testem zdarma, očkovaný pouze při návratu ze zahraničí, z tuzemska to u očkovaných asi nutné není,” řekl epidemiolog.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments