Poslankyně Olga Richterová se rozplakala u soudu. Tolik nenávisti jsem nezažila, řekla s odkazem na výrok o bytech pro migranty

U Obvodního soudu pro Prahu 1 se začala řešit žaloba poslankyně Pirátské strany Olgy Richterové na občanskou aktivistku a bývalou političku Nelu Liskovou. Ta měla v roce 2019 na sociálních sítích sdílet příspěvek s výrokem pirátské poslankyně o tom, že by Česká republika mohla přijmout tisíce migrantů a poskytnout jim volné startovací byty. Richterová však takový výrok popírá. Za jeho šíření, které se navíc zvrhlo v nenávisté útoky na její osobu, žádá omluvu a také více než půlmilionové odškodnění.

Celá věc skončila u soudu právě kvůli tomu, že na základě zveřejnění smyšleného výroku na Olgu Richterovou začaly útočit lidé formou kyberšikany. “Nejbližší rodina viděla, jak jsem z toho rozhozená. Tolik nenávistných zpráv jsem v životě nedostala,” uvedla žalobkyně Richterová u soudu, když v tom jí do očí vyhrkly slzy. “Já se omlouvám, je mi to moc trapné,” uvedla pak s návalem emocí.

Jde o to, že žiju život úplně normální mámy. Snažím se co nejlíp dělat politickou práci – podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A na slušnou žádost o stažení lži prostě přijde stupňování útoku. Mně psala spousta cizích lidí ošklivé nadávky. Nechci to opakovat, jsou to sprosťárny. Spousta lidí psala výzvy k zabití veřejně po internetu. To nejsou normální věci a nemůžeme dopustit, aby se to dělo,” řekla Richterová.

Inkriminovaný příspěvek se na sociálních sítích šířil už od roku 2018. Mimo jiné se v něm slovy Olgy Richterové uvádělo, že by Česká republika mohla přijmout desítky tisíc uprchlíků a těm pak věnovat startovací byty pro mladé. V polovině roku 2019 potom příspěvěk přesdílela i aktivistka Nela Lisková. Právě tento úkon pak zřejmě spustil extrémní vlnu nenávistných reakcí na osobu Richterové. Ta Liskovou požádala o stažení příspěvků, avšak podle jejích slov nenávist jen zesílila.

Lisková naopak před soudem tvrdila, že příspěvek na žádost žalobkyně stáhla. Olga Richterová to nicméně odmítá a tvrdí, že příspěvek zmizel až po zásahu správců sociální sítě Facebook, kterým byl nahlášen jako závadný.

Podle Nely Liskové však není vyloučeno, že Richterová podobný výrok skutečně pronesla, jen nebyl nikde jinde zaznamenán. Podle ní politici často přehnaně nadsazují, a když je reakce veřejnosti odmítavá, potom se snaží své výroky tlumit.

V tomto případě však zřejmě skutečně došlo přinejmenším k manipulaci výroku, který spojil hned dvě výbušná témata té doby, tedy obavu z migrantů a následně návrh Pirátské strany k řešení bytové krize. Piráti na základě odečtů z elektroměru chtěli v Praze zjišťovat, zda jsou byty skutečně obývané nebo jen leží ladem. Tehdy koketovali s myšlenkou, že by majitelé měli povinnost je umístit na trh k pronájmu. Vůči takové myšlence se ale zvedla značná vlna nevole, a tak byl návrh rychle opuštěn.

Případ se bude před soudem znovu projednávat v květnu, kdy už by mohl padnout i verdikt.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments