Prezident odmítl vakcíny a léky na covid. Prosazoval saunu a modlitby, teď na nemoc zemřel

Aktualizace 18.3.

John Magufuli podle oficiálního sdělení vlády Tanzánie zemřel na onemocnění srdce. Bylo mu 61 let.

Původní zpráva

Bylo by to docela vtipné, kdyby to nebylo tak vážné. Prezident Tanzánie John Magufuli je velmi kontroverzní postavou, což potvrdil i tentokrát. Do svého úřadu nastoupil po volbách, které opozice označila za zmanipulované. Když pak přišla pandemie koronaviru, rozhodl se jí Magufuli čelit bagatelizací až bizarním způsobem. Jak se zdá, přinejmenším jemu se to zle nevyplatilo. Podle nejnovějších informací totiž dostal covid a jeho průběh je mimořádně závažný.

Koronavirus je ďábel a ten nemůže přežít v těle Krista. Okamžitě v něm shoří,” řekl prezident Magufuli před rokem, když epidemie začínala. O rok později leží v nemocnici v Keni, kde je přeci jen vyspělejší zdravotnictví a léčí se s koronavirem. Uvedl to představitel opozice Tundu Lissu. Oficiální místa to však přiznat nechtějí, aby prezidenta neblamovala.

John Magufuli v Tanzánii koronavirus v podstatě zakázal. Koncem května loňského roku země oznámila, že virus porazila národními modlitbami, na což pak navázaly mohutné oslavy v ulicích. Od té doby také Tanzánie přestala zveřejňovat čísla nakažených. Východoafrický stát také odmítl shánět vakcíny, protože by ve státě, kde žádná epidemie není, byly zbytečné.

Magufuli byl přitom už začátkem března na pohřbu svého asistenta, který covidu podlehl. Zemřel na něj také viceprezident ostrova Zanzibar, který je pod správou Tanzánie. Mimochodem, jihoafrickou mutaci do České republiky poprvé přivezli právě turisté ze Zanzibaru.

Podle opozice je John Magufuli v kritickém stavě, když utrpěl zástavu srdce. Vláda Tanzánie na dotazy novinářů nereaguje, ale je pravdou, že prezident už delší dobu nebyl viděn na veřejnosti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments