Posmrtný život existuje, tvrdí vědci poté, co provedli jedinečný experiment

Lidský život je krásný. Má však jednu velkou nevýhodu: jednou zákonitě skončí. Nebo snad ne? Není smrt náhodou pouze přechodem někam jinam, do nějaké jiné, třeba vyšší formy? To jsou otázky, které trápí a zajímají lidstvo odnepaměti. Posmrtný život je obrovským tématem různých filozofických směrů, ale především náboženství, která jsou na něm postavena. Pokud budete žít tak, jak se má, dostanete se do nebe, zní nejčastější příslib kazatelů. Bohužel “správný život” lze pojmout různými způsoby a s lidmi tak snadno manipulovat. Stačí se podívat na islamistické fanatiky, kteří zabíjejí nevinné jen proto, že jim to má přinést lepší život “na věčnosti”.

Něco z člověka funguje dál

Přestože věda a náboženství si obvykle příliš netykají, v případě této zásadní otázky se do zkoumání posmrtného života pustili i přední vědecké kapacity. Jeden z největších výzkumů v tomto směru probíhal na univerzitě v britském Southamptonu. Zdejší neurovědci ve spolupráci s psychology a chirurgy zkoumali více než 2000 osob, které v poslední době zažily zástavu srdce.

Výsledky se ukázaly být velmi zajímavými. Vědci došli k poznání, že určitá část vědomí může pokračovat i tehdy, když srdce a mozek vypoví službu. Celých 40 % zkoumaných respondentů dokázalo barvitě popsat zážitky, které prožívali ve chvílích, kdy už byli takříkajíc mimo tento svět. Jejich srdce nějakou dobu nefungovali a z klinického hlediska tak byli mrtví. Jde o jedince, u kterých nakonec vyšla snaha lékařů na poslední chvíli jejich srdce opět nahodit. V této fázi už se to ale u většiny lidí nepodaří. Výzkum je tak výjimečný v tom, že pracuje s velkým vzorkem osob, u nichž k takovému zázraku došlo. S trochou nadsázky lze tvrdit, že jde o svědky posmrtného života.

Existuje posmrtný život, nebo lidé jen nechtějí věřit tomu, že smrtí to všechno končí? / Foto: Freepik

Muž dokázal popsat, co se kolem něj dělo, když byl mrtvý

Poměrně často tito lidé popisovali již nějakou dobu známý fenomén vnějšího pozorovatele. Popsali, že se cítili, jakoby opustili vlastní tělo a vznášeli se nad ním, zatímco lékaři se ho pokoušeli udržet v tomto světě. Zajímavé na tom je, že někteří z nich dokázali poměrně přesně popsat to, co se s nimi dělo.

Dobře víme, že pokud nebije srdce, nefunguje ani mozek,” uvedl vedoucí studie, doktor Sam Parnia. “Jak si ale vysvětlit, že 57letý muž, který na 3 minuty zemřel, nějakým způsobem vnímal své okolí, přestože mozek přestává pracovat 20 až 30 vteřin po zástavě srdce?

Tento muž skutečně dokázal popsat, co se v místnosti, kde ho oživovali, dělo. Dokonce prý zaznamenal dvě pípnutí přístroje, který pípá každé tři minuty. Na základě toho bylo možné odvodit, jak dlouho vlastně vnímal.

Respondenti výzkumu kromě fenoménu vnějšího pozorovatele pociťovali také zvláštní klid a mír, případně zrychlení či zpomalení času. Jiní viděli velmi silné světlo a další zase měli pocit, že se řítí do propasti.

Doktor Parnia je přesvědčen o tom, že podobné stavy zažívají miliony lidí každý rok, jen si je nedokáží vybavit, což je dáno značnou porcí nejrůznějších léků, které do nich moderní medicína v kritických fázích pumpuje.

Lidé se na mnoha zážitcích z posmrtného života dokázali shodnout. / Foto: Freepik

Neurochirurg z Harvardu to zažil na vlastní kůži

Celých dvacet let pracoval doktor Eben Alexander na Lékařské fakultě Harvardské univerzity. Tento neurochirurg přitom dlouhou dobu výše popsaným zážitkům lidí “z druhého břehu” nevěřil a svým kolegům vždy tvrdil, že pro ně jistě existuje vědecké vysvětlení, na které bude třeba přijít.

Jenže v roce 2008 onemocněl zánětem mozkových blan a sedm dní byl v kómatu. Poté, co se z něj probudil, zcela změnil názor. “Po sedmi dnech v kómatu, kdy část mého mozku – neokortex – byla neaktivní, jsem zažil něco tak hlubokého, že mi to dalo vědecký důvod věřit v existenci vědomí po smrti. Zatímco bylo mé tělo v kómatu, moje mysl, tedy vědomí, mé vnitřní já, žilo doslova vlastním životem a dařilo se mu velmi dobře. Pro to není možné najít vědecké vysvětlení,” popsal Alexander své zkušenosti pro časopis Newsweek. O svém zážitku napsal také poutavou knihu Proof of Heaven: A Neurosurgeon’s Journey into the Afterlife (Důkaz nebes: Cesta neurochirurga do posmrtného života).

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *