Potají schválili zpomalení důchodů pro Čechy. Tak to je síla, důchodce oškubou

Kolem důchodů je momentálně pořádné horko. Normálně bychom tu řešili dobrou zprávu pro penzisty, protože ty už v červnu čeká další valorizace důchodů. To znamená, že už jim bude chodit trvale zvýšená penze. Jenže stát už zatáhl za záchrannou brzdu a tuto valorizaci oproti původnímu výpočtu významně ponížil.

Pořádné škrty

Důchody by se podle výpočtu provedeného podle lednové inflace, která byla velmi vysoká, měly navýšit v průměru o 1800 korun, což už je poměrně významná částka. Nakonec ale vyrostou ani ne o polovinu, a to průměrně o 760 korun. Výpočet byl upraven tak, aby si více polepšili ti, kdo mají nižší penze. Půjde totiž o plošné navýšení o pevnou částku 400 korun a k tomu ještě zvýšení o 2,3 %. Není však vyloučeno, že se to nakonec bude ještě zpětně propočítávat a doplácet, protože tato úprava je aktuálně u soudu, jelikož je podle některých retrospektivní. Valorizace totiž zohledňuje již uplynulou inflaci a navíc byla změněna až poté, co jí vypočetl automatický mechanismus.

Aby toho nebylo málo, stát bude valorizace ve velkém měnit, a to v neprospěch důchodců. Cílem je snížit tempo navyšování penzí, které se v posledních letech poněkud utrhlo ze řetězu a zadělalo na nemalé problémy, které je teď zapotřebí řešit takzvanou důchodovou reformou.

Foto: Shutterstock

Všechno je horší

Přesto by se ale o těchto věcech mělo více diskutovat a vysvětlovat. Vláda ale provedla naprostý opak, když potají schválila novelu valorizace důchodů. Pokud jde o řádnou valorizaci vždy k začátku roku, tam už se nebude navyšovat o polovinu růstu reálných mezd, ale pouze o třetinu.

Mechanismus mimořádné valorizace potom bude v podstatě úplně zrušen. V tomto případě už nebude docházet k trvalému navýšení penzí, ale ve chvíli, kdy inflace významně vzroste, se důchodcům vypočte dočasný příspěvek. Vše se pak dopočte v rámci řádné valorizace.

Pakliže jste si pomýšleli na předčasný důchod, změny vás rovněž nepotěší. Nově do něj totiž budete moci odejít nejméně tři roky před dosažením věku pro odchod do důchodu. Zároveň se vám penze bude krátit větší měrou, než je tomu teď. Cílem státu je jednoznačně, aby lidé pracovali co nejdéle, a to klidně i dobrovolně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments