Potápěč našel v moři vchod do tajemné jeskyně. Když vstoupil, zažil něco nepopsatelného

Ani dnes ještě není podmořský svět zdaleka celý prozkoumán. Věci se pouze dohadují, co se nachází v hlubinném světě a jací živočichové zde žijí. Proto byl velmi překvapivý objev francouzského potápěče Henriho Cosquera, jenž při svém bádání narazil na tajuplný vchod do jeskyně. Když vstoupil dovnitř, jen nevěřícně zíral.

Jeskyně ve hloubce 35 metrů

Podmořská jeskyně u pobřeží Marseille ve Francii je pro běžného člověka prakticky nepřístupná. Nachází se ve hloubce 37 metrů a dostat se do ní lze pouze přírodním podmořským tunelem. Již dříve lákala velké množství potápěčů. Mnoho pokusů o její prozkoumání skončilo nezdarem, hned tři lidé pak při svém pokusu zemřeli.

První člověk, který uspěl a do jeskyně se skutečně podíval, byl francouzský potápěč Henri Cosquer. Psal se rok 1985, kdy Cosquer překonal všechny překážky a opravdu vstoupil do tajuplné jeskyně. To, co našel, předčilo všechna jeho očekávání.

V jeskyni se nacházelo více než 400 uměleckých děl, která byla umístěna po stěnách jeskyně. Díky malbám věci zjistili, že v jeskyni pobývali lidé ve dvou etapách a to před 27 tisíci a následně před 19 tisíci lety. / Foto: Shutterstock

Jeskyně plná cenností

Cosquerova jeskyně, jak se dnes tato jeskyně po svém objeviteli nazývá, v sobě ukrývala něco úžasného. Nacházelo se zde více než 400 uměleckých děl, která byla umístěna po stěnách jeskyně. Kromě toho zde Cosquer našel také mnoho skalních maleb a rytin pocházejících z dávných dob.

O jeskyni s těmito uměleckými díly se ihned začali zajímat odborníci, kteří přišli s tím, že v jeskyni pobývali lidé ve dvou etapách a to před 27 tisíci a následně před 19 tisíci lety. Tehdy hladina moře bylo o poznání níže, a tak tato díla opravdu mohla v jeskyni vzniknout.

Cosquerova jeskyně se tak rázem stala celkem vděčným zdrojem informací o životě pravěkých lidí. Zároveň nyní můžeme obdivovat nespočet uměleckých děl zobrazující zvířata, lidské postavy, sexuální symboly nebo otisky rukou. To, že se je podařilo objevit, je dnes považováno za zázrak vzhledem k tomu, že v průběhu dějin vzrostla hladina moře a celá jeskyně tak byla ponořena pod vodu a zahalena tajemstvím.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheArcheologist, Bradshawfoundation, Smithsonianmag

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments