Prasklo to. Chtějí zničit zaměstnance a důchodce. Zazněla tvrdá slova

Kdo by očekával, že v současné složité situaci se bude pomáhat těm, na kterých je tento stát postaven, tedy zaměstnancům a jejich rodinám, již jsou už tak sužování drtivou inflační krizí, byl by na omylu. Stane se pravý opak a tito lidé ještě o peníze přijdou. A to jen proto, že v minulých letech někdo nesmyslně rozhazoval a schvaloval hloupé zákony.

Raději chtějí vybrat více od lidí

Odbory se na chystaný konsolidační balíček podívaly podrobněji a nenechávají na něm nit suchou. Jistě, jejich rolí je bránit zájmy zaměstnanců a cokoliv namířené proti jejich financím by bylo kritizováno, avšak tentokrát je nevole skutečně značná. Ukazuje se totiž, že chystané úspory jsou spíše na papíře a mohou to být nakonec jen účetní operace.

Naopak navýšení příjmů v podobě zvýšených výdajů pro domácnosti je zcela reálné. Sníží se například suma na platy ve veřejném sektoru, obnoví se nemocenské pojištění zaměstnanců, zruší daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů a lidé budou muset odcházet do penze podstatně později, a to zřejmě i s relativně nižším výměrem důchodu.

Foto: Shutterstock

Jsme na tom opravdu tak špatně?

Aby toho pak nebylo málo, dojde i ke zrušení nejrůznějších slev na dani, což povede k tomu, že zaměstnanci budou reálně platit vyšší daně. Lidé budou platit více také na dani z nemovitosti. Problematické jsou rovněž čachry s daní z přidané hodnoty. Zatímco ty položky, u kterých se DPH sníží, ve skutečnosti nezlevní, protože si prodejci jen navýší své marže, u těch se zvýšením daně si pak ještě přirazí něco navíc. Takto to při změnách DPH probíhá vždy, a proto by se na tuto daň mělo sahat co nejméně. Teď nad jejími změnami kroutí hlavou i experti, protože dohromady to do státního rozpočtu nic nepřinese a pouze to usnadní situaci obchodníkům.

Zajímavé je, že podle odborů na tom Česká republika není v mezinárodním srovnání vůbec špatně. Tvrdí také, že podobně drsná opatření vůči zaměstnancům proto nejsou zapotřebí. S tím částečně souhlasí například ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého se to v Česku s hodnocením veřejných financí přehání a že ve skutečnosti nás mezinárodní agentury hodnotí pozitivně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Prasklo to. Chtějí zničit zaměstnance a důchodce. Zazněla tvrdá slova

 1. Špatně na tom sice ještě nejsme, ale Fialovi šmejdi počítají, že když budou ze státního rozpočtu dál financovat cizí válku (na Ukrajině), tak na tom brzy budeme hodně špatně. Proto se Fialův gang snaží vytáhnout z Čechů co nejvíc peněz a hlavně oškubat současné i budoucí důchodce. Válka je velmi drahý podnik, ale nějak nechápu, proč na tu cizí (zástupnou) válku mezi Ruskem a USA do posledního Ukrajince máme doplácet my Češi.

  1. No snad byste nechtėl, aby si ji financovaly USA !!
   Odjakživa platí, že válka je tu jen proto, aby na ni státy jako USA vydělaly.
   Životy položí východní Slované, zejména Rusko a Ukrajina či Polsko. To je ve své nenávisti k Rusku tak zaslepené, že si vůbec neuvědomuje nebezpečí fyzické likvidace vlastního národa Nás a Slováky čeká podobnÝ osud. Slepá víra v USA auměle živená rusofobie vztažená k roku 1968 je zárukou úspěchu.
   Tenkrát přece nešlo o nic jiného, než o likvidaci socialismu u nás a ve světěTehdy to Američanůnještě nevyšlo Nyní je situace jiná.
   Bože, jak jsme hloupí …!!!

 2. To vůbec není z minulých letech, teď vláda profrcává spousta peněz a zneužívá s obyčejným čechem,je to opravdu mazec

 3. Tato vláda nám lže. Když Babiš v roce2014 přebíral státní finance, dluh byl 41,2 procent HDP. Když končil v roce 2021 byl státní dluh 40,1 procent HDP. V současné době to pětikolka dotáhla na 47 procent HDP a stále máme pátý, nebo šestý nejmenší dluh v Evropě. Průměrné zadlužení unijních států je kolem 78 procent HDP, ale Španělsko, Itálie a Řecko mají přez 110 procent. Nechápu proč Fijala a jeho pohunci z nás dělají blbce. Doufám, že v příštích volbách se lidi nenechají zblbnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *