Pražané zvládají boj s Covidem-19 nejlépe ze všech. Hlavní hygienička a primátor prozradili důvody

Pražené předvedli nebývalý obrat. Zatímco na počátku této vlny koronavirové epidemie bylo hlavní město jednoznačně nejzasaženější lokalitou z celé České republiky a lidé v ostatních regionů se z tohoto důvodu přijíždějících obyvatel Prahy obávali, dnes je tomu přesně naopak. Ze všech krajů v republice je na tom momentálně hlavní město co do počtu nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel nejlépe. Uvedl to šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové konferenci.

Pouze v Praze počet nakažených klesá

V současné době už jsou mezi jednotlivými kraji co do zvládání epidemie značné rozdíly. “Pozorujeme relativně velké regionální rozdíly. Nejlépe je na tom nyní Praha, která je v té epidemiologické situaci posunutá před ostatní regiony,” uvedl šéf ÚZIS Ladislav Dušek.

Je to totiž právě Praha, kde podíl pozitivních testů poměrně rychle klesá. Oproti tomu v jiných krajích staguje, případně roste. Hlavní město tak v současné době poněkud zkresluje celková čísla, protože vzhledem ke svému počtu obyvatel ovlivňuje celostátní výsledky v počtu nově nakažených. Pokud bychom z nich Prahu vyjmuli, zjistili bychom, že počty nakažených stále stoupají.

Praha je napřed a má vzorné obyvatele

Vysvětlení tohoto stavu nabídla hlavní hygienička České republiky. “Jedno z velmi pravděpodobných vysvětlení je, že Praha měla vysoké výskyty pozitivity dříve než ostatní kraje,” uvedla Jarmila Rážová, která tak naráží na to, že hlavní město je jednoduše ve vývoji epidemie napřed. To ale není jediný faktor. Podle Rážové je to totiž také Praha, kde nejvíce klesla mobilita obyvatel, což byl jeden z hlavních cílů vládních opatření proti epidemii, o kterých se tolik mluvilo, že je lidé příliš nedodržují. Podle hygieničky se ukazuje, že nejvzornější v tomto ohledu jsou právě Pražané.

To potvrzuje také primátor Zdeněk Hřib, který v pátek na svém Twitteru poukázal na skutečnost, že více než polovina Pražanů přešla ve své práci na home office. “51 % pracujících Pražanů využívá homeoffice. Ukázala nám to data z výzkumu od STEMu, který jsme si nechali zpracovat,” uvedl Hřib. “Vím, že to není tak příjemné, jako osobní kontakt, ale právě v kancelářích se šíření koronaviru daří a tohle je dobrý způsob, jak to zastavit.

Vláda přitom v poslední vlně protiepidemických opatření firmám důrazně doporučila, aby tam, kde je to možné, zavedly pro své zaměstnance právě práci z domova. Nejvíce tato výzva rezonovala právě v Praze, kde je ale také nejvíce kancelářských profesí a nejméně těch výrobních.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments