Přestává legrace. Čína vážně varovala západní země a vyhlásila, že připojí zpět vzpurný ostrov, který obývá 20 milionů lidí

Velmi tvrdý vzkaz poslal čínský prezident světu, respektive západním zemím, které jeho komunistický režim kritizují za porušování lidských práv, neférové ekonomické praktiky a další věci.

Podle Si Ťin-pchinga je klíčové, aby si komunistická strana v Číně zachovala vůdčí postavení ve všech oblastech života. Jinak není možné znovuzrození tohoto velkého národa. Čínský prezident sice zkonstatoval, že Čína nemá žádné agresivní záměry, ale pak pohrozil. “Nedopustíme, aby cizí mocnosti tyranizovaly, potlačovaly nebo zotročovaly náš národ. Kdokoliv se o něco takového pokusí, rozbije si hlavu o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo více než 1,4 miliardy Číňanů,” uvedl podle agentury AP Si Ťin-pching v rámci velkolepé show, která provázely oslavy stoletého výročí od založení komunistické strany v Číně.

Podle čínského prezidenta už jeho země nebude přijímat pokrytecká kázání od ostatních zemí, které se domnívají, že mají právo ji poučovat. Zároveň jako jeden z hlavních cílů vyhlásil připojení Tchaj-wanu zpět k Číně. “Nezvratitelným historickým úkolem strany a společným cílem všech Číňanů je vyřešení tchajwanské otázky a sjednocení s mateřskou zemí,” uvedl Si Ťin-pching.

Tchaj-wan se přitom už více než 60 let považuje za samostatnou zemi, kde žije více než 23 milionů obyvatel. V roce 1949 se na ostrov přemístily zbytky armády Kuomintangu, která prohrála občanskou válku s komunisty. Zřídili zde demokratickou zemi, která funguje na Číně zcela nezávisle, ale většinou států světa není uznávána. Čína přitom stále razí politiku jedné země a považuje Tchaj-wan za své území. Jakékoliv uznání jeho nezávislosti potom tvrdě trestá.

O tom se přesvědčila i Česká republika, když loni Tchaj-wan navštívil druhý nejvyšší činitel České republiky, předseda Senátu Miloš Vystrčil. Vysocí čínští představitelé okamžitě pohrozili odvetou. Od té doby jsou česko-čínské vztahy na bodu mrazu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments