Lidl a Kaufland se otřásají v základech. Spory ve vedení vyhrotily mladé manažerky

Dva z největších evropských obchodních řetězců se sice tváří nezávisle, ve skutečnosti ale spadají do jedné skupiny. Německá Schwarz-Gruppe je tak skutečným maloobchodním gigantem. Vždy přitom platilo, že nejen majitel celého molochu Dieter Schwarz, ale celá firma, byli opředeni tajemstvím. Teď však perou špinavé prádlo veřejně. Vše došlo dokonce tak daleko, že se jedenaosmdesátiletý Schwarz musel na čas vrátit na post šéfa koncernu, který už přitom dávno opustil.

Přímým důvodem tohoto kroku je nečekaný odchod dosavadního generálního ředitele Schwarz Gruppe, Klause Gehriga. Ten byl přitom jedním z nejdéle sloužících německých top manažerů. Ve svých 73 letech se zdál být stále plný sil a podle německých médií si maloval, že v čele koncernu zůstane až do svých 85 let.

Pravdou je, že Dieter Schwarz mu až dosud bezmezně důvěřoval. Tato důvěra ale byla zjevně nabourána. Jak uvádí německý server Manager Magazin, společnost se ani nesnažila jeho odchod maskovat jako konsenzuální, což je v podobných případech obvyklé. Gehrig měl svou funkci opustit poté, co “nebyl schopen se s majitelem shodnout na jedné velmi důležité personální záležitosti”.

To je velmi překvapivé vysvětlení, které by se dalo snad ještě pochopit u řádově menší společnosti, nikoliv ale u koncernu, který každoročně vydělává miliardy eur a neustále expanduje do dalších zemí. Obrovský vzestup Lidlu a Kauflandu je přitom spojen právě se strategií Klause Gehriga.

A co bylo onou personální záležitostí? Firma to sice explicitně neříká, ale podle všeho mělo jít o to, že Gehrig měl ve své funkci protežovat mladé manažerky, zejména potom jednu z nich. Melanie Köhlerová udělala ve skupině hvězdnou kariéru, a to bez velkého vzdělání, kterému se v tradičních německých firmách stále přisuzuje značná důležitost. Gehrig si ji v roce 2016 vytáhl k sobě z bezvýznamné pozice a od té doby vystoupala až do nejužšího vedení. Spekulovalo se o tom, že si v ní Gehrig pěstuje svou nástupkyni.

To se ale podle všeho nelíbilo mužům, kteří se cítili být upozadění. Zejména Gerd Chrzanowski, který u firmy už 20 let pracuje na vysokých pozicích a je považován za chráněnce majitele Dietera Schwarze, to měl nést velmi těžce. Ve Schwarz Gruppe proto zřejmě propukla interní bitva, jejíž výsledky jsou jednoznačné. Před pár měsíci se náhle musela ze společnosti poroučet Köhlerová a teď odchází i Gehrig. Naopak zmíněný Chrzanowski by se brzy měl ujmout otěží celého koncernu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments