Strach v Rakousku. V zemi byla letos brutálně zavražděna už 15. žena. Podezření jdou jasným směrem

Sousední Rakousko se propadá do velkých obav. Zemí otřásla brutální vražda třináctileté dívky. Tu minulý týden našli v jedné z okrajových částí Vídně, jak informoval server Der Kurier.

Nejde přitom o první podobný případ v tomto roce, ba právě naopak. Od začátku tohoto roku zaznamenalo Rakousko již patnáctou vraždu ženy. V řadě případů byli přitom pachateli migranti, což platí i pro nejnovější vraždu.

Policie v tomto případě podezřívá tři žadatele o azyl z Afghánistánu. Čtvrtý potenciální pachatel má rovněž migrantské pozadí a aktuálně je na něj vydán evropský zatykač.

Šéf vídeňské policie Gerhard Pürstl uvedl, že oběť podezřelé pravděpodobně znala. Dobrovolně s nimi navštívila soukromý byt. Zde měla skupina konzumovat drogy. Následně došlo k hromadnému znásilnění a vraždě dívky.

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer přiznal, že přinejmenším jeden z podezřelých neměl v zemi už co dělat. Na základě jiných trestních činů měl totiž už v roce 2019 být vyhoštěn. Tehdy však ještě nebyl plnoletý, a tak k vyhoštění nedošlo. Není však známo, proč ho úřady nevyhostily poté, co plnoletosti dosáhl.

Rakouská veřejnost je extrémně znepokojena způsobem, jakým v zemi přibývá násilí, a to především na ženách. Nejde přitom pouze o vraždy. Ty představují špičku ledovce. Objevují se však také případy domácího týrání či znásilnění, často hromadného, na což Rakušané donedávna nebyli zvyklí.

V dubnu zemi zcela šokoval případ, kdy Rakušan s egyptskými kořeny polil svou přítelkyni benzínem a následně zapálil. Žena svým zraněním podlehla.

Organizace, které hájí práva žen, už otevřeně mluví o tom, že vlna násilí na ženách má původ právě v silné migrační vlně, která do Rakouska přišla v minulých letech. Často jde o uprchlíky ze zemí, které vyznávají tradičně patriarchální model společnosti, v nichž mají ženy jen podřadnou úlohu.

Rakouská policie uvádí, že jsou to právě Afghánci, kteří mají ve srovnání s ostatními největší problém integrovat se do většinové společnosti. Počet jimi páchaných trestných činů je nadproporční.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments