Přezdívá se jim „Putinovy nejlepší tanky.“ Ukrajinci jim ale dávají zabrat, dostávají kotel

Ruská armáda je bohatší o novou dodávku tanků T-90M. Podle informací státního obranného koncernu Rostec je získala od společnosti Uralvagonzavod. Došlo k tomu nedlouho poté, co Polsko sdělilo svůj záměr předat Ukrajině tanky Leopard 2. Uvedený krok tedy můžeme považovat za odvetu za strany Rusů. O jaké tanky T-90 vlastně jde?

Trefí i vrtulník

Jedná se o modernizované tanky T-90, model T-90M Proryv tvoří jejich třetí generaci a jeden stroj vyjde v přepočtu zhruba na 99 milionů českých korun. První stroje tohoto typu byly ruské armádě dodány v roce 2020. Inovace spočívají především v docílení lepších bojových vlastností tanků, což obnáší kanón o ráži 125 mm, který umí vystřelit různé projektily včetně protitankových střel 9K119 Reflex, jež dokážou zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 5 km a trefí i nízko letící vrtulníky. Dále ve výzbroji nechybí dva kulomety, jeden ráže 7,62 mm a druhý 12,7 mm. Tank rovněž disponuje výkonnějším motorem a silnějším pancéřováním, vylepšená je věž a zaměřování. Vybaven je také systémem řízení palby Kalina a systémem aktivní obrany Kalina.

Foto: Shutterstock

Bezpilotní letouny si s nimi poradí

Ačkoliv na Rusko byly uvaleny sankce a bojuje proto s nedostatkem součástek pro vojenskou obrannou techniku, pořád je schopno vyrábět tanky. Jedním z důkazů této skutečnosti je právě informace pocházející od společnosti Rostec. Tankům T-90M se přezdívá „nejlepší tanky Vladimira Putina.“  Ukazuje se ale, že tyto stroje rozhodně nejsou nezničitelné. Hravě si s nimi poradí ukrajinské bezpilotní letouny R18 vybavené granáty RKG-3, které se řadí do výbavy elitní ukrajinské vojenské rozvědky Aerorozvidka. Navíc se Ukrajincům podařilo ukořistit několik tanků T-90M, které po sobě zanechala ustupující ruská armáda. Díky tomu se přesně seznámili s jejich technickou specifikací a mohou vůči nim vyvinout lepší bojovou strategii.

Foto: Shutterstock, zdroj: Armyrecognition, Military-Today

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments