Přezdívá se mu „zabiják Rusů“. Účinný systém Točka-U opět silně úřadoval

Přes stovku Rusů se podařilo v oblasti Soledaru zničit ukrajinským ozbrojeným silám. Významný podíl na tom má mobilní raketový systém známý pod názvem Točka-U.

Rakety dosáhnou 120 km vzdáleného cíle

Dnešní systém 9K79 Točka-U se stal výsledkem modernizace svého předchůdce. Odborníci na něm pracovali od počátků 80. let 20. století a chtěli zlepšit jeho možnosti. To se jim úspěšně povedlo, inovace prodloužily dostřel raket o 70 % a přesnost o 60 %. Předek Točky-U zvládl poslat rakety na vzdálenost 70 km, nepřesnost střelby činila 150 metrů. Současná Točka-U ale dokáže poslat své rakety až do vzdálenosti 120 km. Jinak její součásti, tedy zařízení pro odpalování, řídící a měřící stanice, transportní a nakládací vozidlo a další vybavení zůstávají v porovnání s původní verzí prakticky stejné. I rakety mají velmi podobné rozměry, ale jejich hmotnost se zvýšila na 2010 kg.  Pokud jde o raketové hlavice, jsou buď jaderné, kazetové, chemické nebo tříštivo-trhavé.

Inovovaná verze

Ruská armáda začala mobilní raketový systém určený pro útoky proti pozemním cílům užívat v roce 1989, jeho zkoušky ale probíhaly už od roku 1986. Inovovaná verze včetně rakety s novým motorem a zdokonaleným řízením a naváděním, byla oficiálně představena v roce 1993. Jedná se tedy sice o služebně starší zařízení, nicméně jeho spolehlivost a účinnost to v žádném případě nezpochybňuje. Vojenští odborníci si navíc myslí, že Točka-U ve své nynější podobě dokáže konkurovat i dnešním zařízením.

Okupanti využití popírali

Ukrajinci nepoužili při akci v Soledaru Točku-U poprvé. Už před tím se jim raketový systém osvědčil při útoku na ruskou leteckou základnu Millerovo a to pochopitelně nebylo jeho jediné nasazení. Točku-U samozřejmě ve válce používají rovněž Rusové, přitom ještě na jaře loňského roku tvrdili, že nikoliv. Důkazy, získané například organizací pro ochranu lidských práv Amnesty International, ale jednoznačně hovořily o tom, že Rusové Točku-U nasadili už v počátcích své invaze na Ukrajinu 24. února 2022.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ukrinform, Armyrecognition, HRW, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments