Rusku docházejí zbraně. Vyrábí z posledních sil, brzy může být bezbranné

Ta otázka koluje médii téměř od začátku války na Ukrajině – kolik má Rusko zbraní a jak dlouho je schopné se svým arzenálem a pod sankcemi světového společenství vydržet? Odhady odborníků se pohybují na široké škále – od těch velmi optimistických až po značně pesimistické.

Počáteční šok a následná očekávání

Všichni si pamatujeme šok, který zasáhl celý svět před rokem, když Rusko vojensky vstoupilo na Ukrajinu. V prvních dnech války málokdo věřil, že by se Ukrajina dokázala masivnímu útoku ubránit. Mohla za to především pověst ruské armády – Rusko se dlouhodobě chlubilo druhou největší armádou světa a vysokými investicemi do zbrojení a modernizace.

Během pár týdnů se však ukázalo, že schopnosti ruské armády byly poněkud nadhodnocené a dobře organizované ukrajinské vojsko je schopné se bránit.

Právě tehdy se začalo uvažovat o tom, jak dlouho bude Ruská federace moct vést vyčerpávající válku na široké frontě – protože už na jaře bylo jasné, že tenhle konflikt neskončí ani za pár dnů, ani za pár týdnů.

Dochází Rusku zbraně?

Tuhle otázku si vojenští a političní experti kladou vlastně pořád. Sankce, které na Ruskou federaci a Bělorusko uvalila významná část světa, Rusům do určité míry brání vyrábět a doplňovat své zásoby zbraní. Především, co se týče těch modernějších, tam Rusko skutečně může mít po roce války určité potíže. Dlouhodobě můžeme vidět, že se šetří především s moderními naváděnými střelami.

Foto: Shutterstock

Konec války v nedohlednu

Starší, sovětské techniky však má Rusko zřejmě stále dost; její nedostatek rozhodně není ve válce vidět. A vzhledem k menší náročnosti výroby munice do těchto zbraní a systémů pro něj může být i snazší flexibilně doplňovat zásoby na frontě. Potíže s logistikou ze začátku války Rusové, zdá se, částečně vyřešili, a nyní je tedy otázka, zda bude domácí zbrojní průmysl schopný vyrábět, případně zda seženou nové zbraně a munici od zemí, které je nemají na sankčním seznamu.

Sázet však na to, že konflikt brzo skončí kvůli nedostatku zbraní na ruské straně, zřejmě nemá smysl.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bulgarianmilitary, Reuters, CBSNews

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments