Rusku docházejí zbraně. Vyrábí z posledních sil, brzy může být bezbranné

Ta otázka koluje médii téměř od začátku války na Ukrajině – kolik má Rusko zbraní a jak dlouho je schopné se svým arzenálem a pod sankcemi světového společenství vydržet? Odhady odborníků se pohybují na široké škále – od těch velmi optimistických až po značně pesimistické.

Počáteční šok a následná očekávání

Všichni si pamatujeme šok, který zasáhl celý svět před rokem, když Rusko vojensky vstoupilo na Ukrajinu. V prvních dnech války málokdo věřil, že by se Ukrajina dokázala masivnímu útoku ubránit. Mohla za to především pověst ruské armády – Rusko se dlouhodobě chlubilo druhou největší armádou světa a vysokými investicemi do zbrojení a modernizace.

Během pár týdnů se však ukázalo, že schopnosti ruské armády byly poněkud nadhodnocené a dobře organizované ukrajinské vojsko je schopné se bránit.

Právě tehdy se začalo uvažovat o tom, jak dlouho bude Ruská federace moct vést vyčerpávající válku na široké frontě – protože už na jaře bylo jasné, že tenhle konflikt neskončí ani za pár dnů, ani za pár týdnů.

Dochází Rusku zbraně?

Tuhle otázku si vojenští a političní experti kladou vlastně pořád. Sankce, které na Ruskou federaci a Bělorusko uvalila významná část světa, Rusům do určité míry brání vyrábět a doplňovat své zásoby zbraní. Především, co se týče těch modernějších, tam Rusko skutečně může mít po roce války určité potíže. Dlouhodobě můžeme vidět, že se šetří především s moderními naváděnými střelami.

Foto: Shutterstock

Konec války v nedohlednu

Starší, sovětské techniky však má Rusko zřejmě stále dost; její nedostatek rozhodně není ve válce vidět. A vzhledem k menší náročnosti výroby munice do těchto zbraní a systémů pro něj může být i snazší flexibilně doplňovat zásoby na frontě. Potíže s logistikou ze začátku války Rusové, zdá se, částečně vyřešili, a nyní je tedy otázka, zda bude domácí zbrojní průmysl schopný vyrábět, případně zda seženou nové zbraně a munici od zemí, které je nemají na sankčním seznamu.

Sázet však na to, že konflikt brzo skončí kvůli nedostatku zbraní na ruské straně, zřejmě nemá smysl.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bulgarianmilitary, Reuters, CBSNews

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

6 názorů k článku “Rusku docházejí zbraně. Vyrábí z posledních sil, brzy může být bezbranné

 1. Je naivní sy myslet že Rusku hned tak dojdou zbraně – to v žádném případě!!!!!!!Naopak napřed jako správní strátegové vyprazdní ty staré ze zbrojních skladů a mezitím dovyrobí ty nové!!!!!!!!

 2. Zbraně Rus nakoupí na západě! Ten jim je rád prodá. Kšeft je kšeft.Hlavně aby ta válka brzo neskončila, si myslí kšeftmani s vojenským materiálem.

 3. Podle mainstreamu prý docházely Rusům zbraně už někdy loni v březnu. Od té doby měly podle mainstremu Rusům dojít zbraně ještě několikrát. Podle mainstreamu se Rusko už mělo i několikrát ekonomicky zhroutit. Už někdy v roce 2015 jsem četl, že Rusko krachuje pod tíhou sankcí. Dnes už mainstream připouští, že to jaksi nevyšlo a ekonomika Ruska dokonce slibně roste. Kdo má velké problémy s důsledky uvalení sankcí na Rusko je naopak EU. Jo, taky Putin podle mainstreamu už měl několikrát umřít na několik druhů rakovin. Již v roce 2014 jakýsi presstitut z New York post tvrdil, že má zaručené informace, že Putin má rakovinu slinivky a zbývají mu tři roky života. Nevím, co to má za smysl psát furt dokola takové 3,14čoviny. Potom se presstitti mainstreamu jako pitomci diví, že jim stále víc lidí nevěří a ubývá jim čtenářů a diváků. Dejte si i tady v redakci mokrý hadr na hlavu a přestaňte psát hovadiny.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/putin-rakovina-slivinky-spekulace.A141028_111505_zahranicni_mlb

 4. Americká administrativa bude muset souhlasit s mírovou dohodou s Ruskem o Ukrajině, jinak budou důsledky pro kyjevský režim a pro Spojené státy extrémně negativní, řekl plukovník Douglas McGregor, bývalý poradce šéfa Pentagonu.

  Spojené státy podcenily ruskou stranu, a proto jsou nyní svědky katastrofy, ukrajinská armáda vyzbrojená Amerikou a jejími spojenci byla zničena, řekl McGregor.

  “Podcenili jsme Rusy a teď sedíme a hledíme na katastrofu, která se děje,” řekl v rozhovoru s novinářem Danem Ballem.

  Ukrajinské ozbrojené síly ztrácejí tisíce lidí denně, a to proto, že Washington podcenil obavy Moskvy a považoval konflikt za příležitost způsobit Rusku škody.

  Západ podle jeho slov bude nucen přiznat, že udělal chybu, a dohodnout se.

  Zatím se konfliktem podařilo pouze oslabit NATO a poškodit jeho pověst. Dalším krokem by mělo být přiznání chyby a uzavření mírové dohody.

  Pokud se tak nestane, pak ruská armáda překročí Dněpr, obsadí Kyjev a dostane se k hranici Polska a nic ji nezastaví, uzavřel McGregor.

  „Pokud to neuděláme, co zabrání Rusům v překročení Dněpru, okupaci Kyjeva a dosažení hranic s Polskem? Nic,“ řekl McGregor.

  Dříve McGregor řekl , že Ukrajina jako národní stát je již neudržitelná.

  Kde zmizel troll WLM kamioňák? Nedávno tu vysílal Nato na Ukrajinu. Výše uvedený příspěvek je zkopírován a tak nelze kliknout na odkaz(celé video v angličtině toho, jak Mc Gregor tyto popsané věci skutečně říká).
  Trochu to nekoresponduje toto zkopírované info s tvrzením zde.

 5. Musím, když chci se podělit o nějaké info tímto kopírovacím způsobem. Pokud dám přímo odkaz, tak automaticky padá do cenzury schvalování přes nastavený comp a nikdy si to nepřečtete. Nezveřejní se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *