Utajená zbraň Ukrajinců má za sebou poslední testy. Zasáhne vše v okruhu 1000 kilometrů

Natalia Sad, tisková mluvčí ukrajinského zbrojního koncernu Ukroboronprom, nedávno sdělila světu, že továrna provedla úspěšně testy nového dronu. Zařízení vážící 200 kg má zasáhnout cíle ve vzdálenosti 1000 km.

Dron by měl uspět i v elektronické válce

Už během října loňského roku začaly na veřejnost probleskovat zprávy, že Ukroboronprom, ukrajinský státní koncern sdružující podniky vojenského průmyslu, vyvíjí tajemnou zbraň. Údajně se tehdy nacházela již v závěrečném stádiu vývoje. Zlomky informací napovídaly, že záhadným zařízením by měl být bezpilotní letoun,  který dokáže unést až 75 kg zátěže (bojovou hlavici o této hmotnosti) a doletět zmiňovaných 1000 km. Zařízení bude možné použít opakovaně, protože nepatří do skupiny kamikadze, tedy těch, které se zničí při dopadu na cíl. Letoun nyní absolvoval plejádu testů, která zahrnovala také odolnost proti prostředkům elektronické války, tedy boje s využitím radiostanic, radarů, rušiček, datové sítě internet a také řídící elektroniky výzbroje, a to především senzorů řízených střel. Následovat mají zkoušky v přímém boji.

Investice budou směřovat do bezpilotních letounů

Bližší podrobnosti, týkající se dokončených testů, ale mluvčí Ukroboronpromu zatím neprozradila s odkazem na skutečnost, že dron je ve stadiu, kdy jsou tato fakta zatím utajována. Můžeme tedy spekulovat o tom, že nový bezpilotní letoun již brzy budou moci využívat ukrajinští vojáci v přímém boji proti Rusům. Drony jsou nyní na válečném poli všestranně využívanou zbraní a vojenském průmyslu představují nový technologický trend. V roce 2023 chce ukrajinské ministerstvo investovat 20 miliard hřiven právě do segmentu bezpilotních letounů. Ty umožňují útočit na nepřítele vzdáleného stovky kilometrů s minimálním rizikem vlastních ztrát. Oleksij Reznikov, ukrajinský ministr obrany, hovořil o tom, že tyto akvizice budou obsahovat právě i drony domácí výroby. Tento fakt signalizuje, že ministerstvo má zájem i o toto zařízení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ukrinform, Mil.in.ua

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments