Česká armáda objednává ještě více houfnic CAESAR, které řádí na Ukrajině a nahánějí Rusům hrůzu

Důležitost dělostřelectva by neměla být brána na lehkou váhu. Tento fakt přišel obzvláště do popředí společně s válkou na Ukrajině. Díky moderním zbraním, které jsou ukrajinskému státu dodávány, mohou čelit ruské agresi a zahánět ji zpět.

I naše armáda tak mohla vidět velkou inspiraci v důležitosti kvalitních zbraní. Již v roce 2020 bylo ministerstvem obrany rozhodnuto o výměně aktuálních houfnic DANA. Ty jsou více jak pětačtyřicet let staré a již vyloženě zastaralé, všechny jejich části, včetně tolik důležité hydrauliky.

Obnova

Tehdy se rozhodlo tyto houfnice doplnit modernějšími s tím, že by je poté zcela kompletně nahradily. Nahrazeny jsou houfnicemi CAESAR, které jsou 155milimetrové. Dostřelit dokážou do vzdálenosti až 40 kilometrů. Houfnice DANA jsou 152milimetrové a zvládají vzdálenost 20 kilometrů.

Další znatelný rozdíl je počet posádky, DANA potřebuje 5 členů, u CAESARU si v nestandardních situacích poradí i tříčlenná posádka. Ovšem ten nejzásadnější je v palebním stanovišti děl. U zastaralého modelu je postavení odvíjí od rekognoskační skupiny a může tak být zdlouhavé. S houfnicemi CAESAR, které jsou vybaveny navigační jednotkou s GPS, se jedná o proces výrazně časově kratší.

Česká republika těchto modernějších houfnic objednala celkem 52 kusů, nicméně s příchodem ruské invaze na Ukrajině naznala nutnost posílení, proto ještě dalších 10 kusů přiobjednala. Cena se celkově vyšplhala na 10 miliard korun.

Houfnice dodané do Čech

Houfnice CAESAR pomáhají na Ukrajině, přesto ty české se budou odlišovat. První rozdíl bude v podvozku. Houfnice byly na Ukrajinu dodány Francií, tudíž mají podvozek Renault Sherpa 5 6×6. Ty naše budou mít podvozek Tatra 815 8×8. Ovšem nebudeme průkopníky. Tento tatrovský podvozek používají již Dánové, a proto víme, že se jedná o zaručenou kvalitu, která zvládne i těžký terén.

Hmotnost na tomto podvozku by měla být kolem 30 tun a na silničních cestách razit rychlostí až 100 km v hodině, v terénu pak polovinu této rychlosti.

Houfnice umí odpálit standardní NATO munice, přičemž dokáže zaujmout pozici maximálně za 2 minuty a odpálit až 6×. Tatrovský podvozek pojme do zásoby až 36 ran.

Foto: Shutterstock, zdroj: CZDefence, CT, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments