Prezident Zeman už rozjel hru o svržení Babiše. Pomáhá mu v tom Okamura, v čele vlády odborníků má stanout Prymula

V politických kuloárech se o tom mluví už dlouhé měsíce. Teď však prezident Miloš Zeman definitivně vyrazil do boje a rozhodl se ukončit dlouholeté spojenectví s premiérem Andrejem Babišem. Celé to přitom začíná nenápadně, ale přesně podle plánu, o kterém se deník Mix24.cz dozvěděl už před několika měsíci, kdy se o něm poprvé začalo mluvit v souvislosti s podivným odvoláním epidemiologa Romana Prymuly z pozice ministra zdravotnictví.

Je třeba rychlý vznik vlády nadstranických odborníků po dohodě s prezidentem republiky,” oznámil předseda SPD, Tomio Okamura podle serveru idnes.cz. Ten patří k nejbližším spojencům prezidenta Miloše Zemana, respektive jeho okolí v čele s Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým. Podle Okamury v případě pokračování této vlády hrozí “nekonečný nouzový stav a nekončený lockdown”.

Jde o jednoznačné zahájení příprav k nové, takzvaně úřednické vládě, jejímž oficiálním cílem bude vyvést Českou republiku z koronavirového marastu. O to by se v jejím čele měl postarat Roman Prymula, který se v minulých dnech stal prezidentovým poradcem. Neoficiální cíle vlády však budou o poznání různorodější a méně průhledné. Mluví se o tom, že jedním z nejvýznamnějších důvodů, proč chce Zeman vlastní vládu, je možnost prosadit tendr na rozšíření jaderné elektrárny v Dukovanech a vložit ho do rukou prezidentem preferovaného ruského Rosatomu. Premiér Andrej Babiš totiž podle Zemana neplní dohody a zdá se, že tendr schválně zdržuje, aby ho jeho současná vláda nemusela vypsat. Prezident také chce, aby se v České republice masivně očkovalo ruským Sputnikem V, jehož dodávky už předjednal s Vladimirem Putinem.

Je samozřejmě otázkou, zda se Zemanovi povede Babišovu vládu svrhnout. Není to ale vůbec vyloučené. Jak známo, sociální demokracie a Hnutí ANO nemají v Poslanecké sněmovně většinu. Stačí tedy, aby proti vládě hlasovaly všechny opoziční strany včetně KSČM, která Babiše dosud tolerovala, ale činila tak právě jen na popud Zemana. Prezident viděl, jak premiérovi nikdo nepomohl při prodlužování nouzového stavu a domnívá se, že podobně tomu bude při hlasování o nedůvěře vládě. Pokud by některá z opozičních stran hlasovala pro Babiše, byla by v blížících se parlamentních volbách znevýhodněna.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments