Přichází velká změna pro důchodce v Česku. Manželé se o důchod budou muset podělit

Lidé by se měli připravit na to, že důchodový systém se bude v příštích letech poměrně zásadně měnit. Pravdou sice je, že se začíná parametrickými změnami, ovšem některá opatření jsou zásadnějšího charakteru. Je otázkou, zda tomu přísluší výraz důchodová reforma, který by naznačoval překopání od základů, ale citelné změny jednoznačně nastanou.

Ztracené roky

Například už se do budoucna nepočítá s výchovným, které bylo přitom zavedeno teprve loni. Je vidět, že změny jsou dosti překotné a bude nějakou dobu trvat, než se ustálí. Právě výchovné směřovala k vyřešení jednoho letitého problému, který v českých důchodech máme. Konkrétně jde o velký rozdíl mezi penzemi mužů a žen.

Ten je způsoben skutečností, že jsou to obvykle právě ženy, kdo zůstávají doma s dětmi a zajišťují řadu let jejich výchovu. Pokud má nějaký pár třeba dvě nebo tři děti, může to být značný výpadek v práci a s tím spojených příjmech, který může trvat klidně i deset let. Jenže právě z příjmů se počítá důchodové pojištění. Pakliže je dotyčná na rodičovské dovolené, je sice v takzvané vyhrazené době, která se do sociálního pojištění započítává, avšak s velmi nízkým vyměřovacím základem.

Právě na to cílilo výchovné, které přiznávalo ženám 500 Kč za každou vychovanou ratolest. Z nějakého důvodu se ho ale stát rozhodl zrušit a nahradí ho něčím zcela jiným. Odborníci teď vedou spor, zda je to dostatečná náhrada, jelikož celá záležitost není vůbec jednoznačná.

Foto: Shutterstock

Peníze na jednu hromadu

Do budoucna tak bude výše důchodu žen záležet na tom, zda se s nimi jejich manžel takzvaně podělí. Chystá se totiž společný vyměřovací základ manželů, na kterém se však oba musí shodnout a nahlásit ho na České správě sociálního zabezpečení.

V podstatě to bude znamenat, že takový pár bude mít za dobu manželství společné odvody na sociální pojištění. Když muž bude vydělávat třeba 100 tisíc korun a žena 25 tisíc, případně v době rodičovské nic, vše se jednoduše nahází na jednu společnou hromádku, a když potom přijde samotný důchod, bude se z této hromádky vyplácet oběma stejně.

Čtěte také: Důchodci mají definitivně utrum. Tuhle dobrotu už si v Česku nikdy nekoupí

Zajímavé jsou přitom předpokládané změny v důchodech. Počítá se s tím, že mužům o několik stokorun důchod poklesne, zatímco ženám se o podobnou částku navýší. Nějakých deset procent žen by si však mělo polepšit i o dva tisíce korun měsíčně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 1SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 názorů k článku “Přichází velká změna pro důchodce v Česku. Manželé se o důchod budou muset podělit

 1. A tak je to u nás se vším. Co se jeden den navrhne, to druhý den už neplatí. Loni bylo rozhodnuto, že ženy na každè vychované dítě dostanou 500 kč k důchodu. Sotva se to uvedlo v život, už se zase přemýšlí, že to bude až od 3 dítěte a více. A teď to chtějí zrušit úplně. Není to jak v Kocourkově ?
  Další věc: Peníze manželů na jednu hromádku. Společný vyměřovacį základ manželů. Mnozí manželé spolu sice žijí v jednom bytě, ale nemají společnou domácnost. Dělí se o náklady a zbytek není společný, ale každého z manželů. Nebo dokonce nejsou rozvedeni , ale nebydlí spolu. To zase vznikne paskvil.

  1. To máte pravdu,že vznikne poradny bordel.Plno lidí spolu jen žijí a pak se rozejdou a na stará kolena pak jsou ženy osamocene,ale děti vychovají a

  2. Presne tak..Tady ta banda diletantů, amatérů a nýmandů nepřinesla nikomu nic dobrého. Vytváři jen hysterii, zmatky a kam vkroči, tam 100 let tráva neporoste. Vládni perikoalični partička s idioty v čele, přináši jen zmar a zkázu..ale to ti chytřejši věděli uz když zlodědek Rychetský dal tomu molochu blbů, zelenou…

  3. No právě, neumím si představit, že mi můj muž dobrovolně poskytne svuj nadprůměr z vlastního zaslouženého důhodu😟.
   Zatím pracuju, ale v podstatě se celý život handrkujem o peníze, klid částečně nastal až sám nastavil pravidla tak aby byl ve výhodě a společný účet nemáme už moc dlouho.
   A to ani nemluvím o kamarádce, která do koruny přeposílá svuj důchod na manželův účet okamžitě jak přijde….
   Asi se tihle manželé, žijící spolu z určité setrvačnosti…, budou muset rozvádět hromadně, neboť vlastně to manželství, bude zase o něco víc kontraproduktivní. Začínám mít pocit, že výhody manželství bude čím dál těžší nalézat.

  4. Já bych spíš řekl, že paskvil z toho dělají ti manželé, co spolu nežijí. To totiž není normální.

 2. To máte pravdu,že vznikne poradny bordel.Plno lidí spolu jen žijí a pak se rozejdou a na stará kolena pak jsou ženy osamocene,ale děti vychovají a jak to někdo vymyslel když dnes si muži mají své účty s z nich nevydání korunu navíc jak to budou chtít dělat dohromady

 3. Co se divíte lidí,tohle dělá stát proto,aby stát nemusel vyplácet tolik peněz na důchody!Nejradeji aby důchodci ještě dotovali státní kasu!Proč to dělat jednoduše,kde si to každý spočítá…Takhle to bude několikrát slozitejsi-nepruhlednejsi a HLAVNE přijme a zaměstná několik tisíc státních úředníků za plat desítky tisíc Kč a to je účel! Lidí máte to co jste si zvolily “za ksindly”.Hlavně rozdávat prachy pro Ukrajinu a pro neziskový!!

 4. Tento nesmysl vymýšlí naši slavní politici co mají tak malé platy. Ještě jsem nikde nečetl o co se jim po novém roce zvýšili jako každý rok platy. Kdysi si uzákonili že automaticky se zvýší po novém roce. Chudáci jen tak tak vyjdou s tím co berou. Kolik se nacpe peněz do státních institucí , co dostávají například církve nemakacenka . Pořád tady čtu o důchodcich . Celý život odváděli do státní kasy peníze. A teď jsou ty nejhorší co obírají stát ???!!!! Chce se mě blejt 🚽🚽🚽🚽🚽🚽

 5. Mnoho lidí, spolu nežije. Jak k tomu přijdou matky samozivitelky? Ty si nepolepší… A co ti třikrát rozvedení? Kolik mužů se s nimi bude dělit o důchod. A zbylé rodiny se dovedou ze strany muže před důchodem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *