Průšvih. V Česku jezdí 135 tisíc řidičů, kterým je více než 80 let. To se brzy změní

To, co každý den pozorujeme na vlastní oči v rámci silničního provozu, se projevuje také na statistických datech, která to jednoduše potvrzují. Seniorů ve velmi pokročilém věku za volantem neustále přibývá. Je to spojeno se zlepšující se ekonomickou situací důchodců a také tím, že se lidé dožívají stále vyššího věku.

Data mluví jasně

Toto téma se dlouhou dobu ignorovali, ovšem teď celá záležitost narostla do takových rozměrů, že už se musí řešit. Jde o celoevropskou otázku, a tak se to řeší přímo na úrovni Evropské unie, která připravuje adekvátní opatření.

Ovšem zpět k číslům. Aktuálně po českých silnicích jezdí 135 tisíc lidí starších 80 let. Samo o sobě vám toto číslo nic moc neřekne, mnohem důležitější je trend. A ten je jednoznačný. Za posledních pět let se počet těchto řidičů zvýšil o těžko uvěřitelných 41 %, jak vyplývá z ročenky Senioři v ČR v datech, kterou vydal Český statistický úřad. Vyhlídky jsou přitom jednoznačné. Řidičů v tomto věku bude v příštích letech prudce přibývat, a to ještě rychleji než dosud.

Ne snad, že by to seniorům někdo nepřál. Pro mnohé z nich je motorizace a možnost řídit vozidlo důležitou součástí života, ať už z praktického hlediska nebo jen díky vědomí toho, že toho jsou stále schopni. Jenže do toho nám vstupuje další nezpochybnitelný trend. A tím je rychlý nárůst nehodovosti u této věkové skupiny, kdy přitom často nejde jen o odřené plechy, ale opravdu závažné kolize.

Foto: Shutterstock

Může to končit nehezky

Nedávno například na nepřehledné křižovatce v Mikulově pětaosmdesátiletý senior nezastavil na značce Stop a byl z toho fatální karambol. Před rokem se potom zase 89letý důchodce řítil 22 kilometrů na dálnici D52 v protisměru a málem přejel i policisty snažící se zasáhnout.

Není tedy divu, že už se chystají opatření, která důchodcům řízení podstatně ztíží, respektive budou výrazně více než dnes zjišťovat, zda mají stále veškeré schopnosti k tomu, aby mohli být plnohodnotnými účastníky bezpečného provozu a neohrožovali při tom sebe a své okolí.

Čtěte také: Rána pro důchodce v Česku. Stát oznámil, že jim sebere peníze, na které dosud měli nárok

Lidé starší 70 let by tak podle nových chystaných pravidel EU měli dostávat řidičské oprávnění na zkrácenou dobu a každých pár let se podrobovat podrobným zkouškám a testům. Pakliže by jimi neprošli, nebude jim další řidičák vydán. Dá se očekávat, že se k tomu bude přistupovat poměrně přísně, jelikož cílem je, aby se dramaticky snížila nehodovost na silnicích.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Průšvih. V Česku jezdí 135 tisíc řidičů, kterým je více než 80 let. To se brzy změní

 1. Jeden starý řidič nezastavil na stopce, jiný vjel na dálnici do protisměru !
  Podle nedávné zprávy nejvyšší rizikovost (poměr počet řidičů ve věkové skupině/ počet zaviněných nehod) mají maldí řidiči 18 – 23 let, zatím co řiči nad 65, resp. 75 let jsou NEJOHROŽENĚJŠÍ- což je ovšem něco jiného: mají vyšší počet vážných následků a úmrtí – a pozor: týká se to i nehod v hromadné dopravě! Nejsou tedy nehoršími řidiči, ale nejohroženější účastníci (oni se do statistik počítají i spolucestující)!
  Alkohol, drogy, rychlost, nedodržování vzdálenosti jsou nejčastější příčiny nehod zaviněných mladými, nezkušenými řidiči – na rozdíl od starších.
  Řešení?
  S n í ž i l i jsme věkovou hranici pro získání řidičského oprávnění…
  Ono jde spíše zájem a vliv obchodníků a výrobců aut, než bezpečnosti.

 2. Průšvih není to, že všude v civilizovaném světě jezdí i řidiči ve vysokém věku, ale to, že na ně hlupáci chtějí svalovat “všechny viny světa”. Nikde jsem neviděla statistiku na téma, kdo zavinil nehodu z hlediska věku. Co když většinu nehod,.. Rychlost, nepřizpůsobeni stavu provozu, riskantní jízda apod zavinili více mladí, třeba čerství řidiči?? Nebo chcete jen tak od boku tvrdit, že senioři milují rychlou jízdu, riskantní předjíždění přes plnou čáru, závodění s jinými auty… No, tak to doložte, uvidíme.

 3. Tady nejde o to jak kdo zavinil nehodu, jde o snížení počtu vozidel. Neexistuje žádná statistika kolik nehod zavinili senioři. To budou pro seniory testy jako kdyby dělali novou autoškolu.To by si senioři neměli nechat líbit. To je něco podobného jako se strelnymi zbraněmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *