Přijde vám SMS a finančně končíte. Češi špatně zareagují a přijdou o veškeré úspory, je to rychlé. Nikdo jim už je nevrátí

Dnes si bohužel nemůžete být jisti vůbec ničím, a pokud chcete ochránit své finance, je třeba se nejprve seznámit se všemi možnými hrozbami, které je mohou ohrozit. V poslední době jich rychle přibývá. Zároveň roste počet Čechů, kteří se nechali napálit. Když jim to ale dojde, už je obvykle pozdě. V tomto případě přitom nejde o to, že přijdete o pár stokorun, což se dá přežít. Často dojde ke ztrátě veškerých celoživotních úspor, a to může být likvidační.

Kdo to vyplní, přijde o peníze

Nedávno vyšlo upozornění na nový typ podvodu, na který se nachytalo obrovské množství lidí. Majitelům mobilních telefonů najednou pípnula přijatá SMS zpráva, kde se psalo o nějakém dluhu, který nezaplatili a kvůli kterému jim hrozí exekuce.

Dotyční se pochopitelně vyděsili, protože pravděpodobně nic nedlužili, případně řádně spláceli, a masivně začali klikat na přiložený odkaz, ve kterém si údajně mohli po zadání nejrůznějších osobních a finančních údajů zkontrolovat, o co jde. Spousta z nich se nachytala a vyplnila třeba i údaje o svém bankovním účtu. To ale byla konečná, protože podvodníci jim ho potom obratem vyluxovali.

Tato konkrétní stránka podle dostupných údajů fungovala jen několik málo dní, než zasáhly orgány činné v trestním řízení a nechali ji zablokovat. I tak stihla napáchat obrovské škody. Navíc se může objevit kdykoliv znovu, jen pod jiným odkazem. Vypadala přitom velmi profesionálně a rozhodně ji na první pohled nešlo odhalit podle nějakých základních chyb. Problém je také v tom, že lidé u podobných stránek neví, na jakých mají být URL odkazech, tudíž i tato možnost kontroly byla omezená.

Foto: Shutterstock

Existuje několik způsobů a další přibývají

Bohužel, tito vykutálenci to zkouší neustále novými způsoby. Typické je například to, že vás SMS zprávou nebo po emailu vyzvou k tomu, abyste se pod zaslaným odkazem přihlásili do svého internetového bankovnictví. To po kliknutí skutečně vypadá jako to, na které jste zvyklí. Ovšem ve skutečnosti ho ovládají podvodníci, a jakmile se přihlásíte, mají potřebné údaje k tomu, aby vám sebrali úspory.

Další metoda se potom pojí na nejrůznější příspěvky, například na bydlení, ale jde třeba i o proplácení důchodů. To vám zkrátka přijde zpráva o tom, že abyste dávku nebo penzi vůbec dostali, musíte vyplnit určité kontrolní údaje. A pokud to uděláte, jste opět nepěkně nahraní.

Čtěte také: Vybírají jeden bankovní účet za druhým. Šibalové v Česku přišli na nový trik, který jim skvěle funguje, seberou vám vše

Velkým problémem všech těchto situací je to, že kvůli malé nepozornosti nebo zmatení můžete přijít o obrovské finanční sumy. V tomto případě vám přitom banky nepomohou. Žádné peníze vám nenahradí, jelikož jste chybu udělali sami.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments