Případ zachráněných českých horolezců v Pákistánu má dohru. Podle záchranářů se Češi při záchranné operaci zachovali trestuhodně. Pojišťovna navíc nechce platit miliony

Dva čeští horolezci a jejich pákistánský doprovod zůstali na celých pět dní uvěznění na hoře Rakapoši ve výšce 6300 až 6900 metrů nad mořem. Záchranná operace byla extrémně komplikovaná. Záchranáři horolezcům dokonce museli hodit bednu s potravinami, protože se k nim nemohli dostat. Přestože se několik dní pokoušeli o přistání, povedlo se to až na několikátý pokus.

Ve středu se záchranná operace konečně zdařila a horolezci byli přepraveni do města Gilgit, kde zůstávají ve vojenské nemocnici. Poté, co se podařilo to nejtěžší a nejdůležitější, však vyvstávají pochybnosti o celé výpravě.

Podle jednoho ze záchranářů Abdula Joshiho, neměli Češi na hoře co pohledávat, protože k výstupu nedostali povolení. “Neměli tábor, ani pozemní, ani manažerský tým. Při výstupu na horu pak nezafixovali lana. A protože neměli potřebnou dokumentaci, odmítá za ně teď pojišťovna zaplatit záchrannou misi,” uvedl záchranář na svém facebookovém profilu. Dodal také, že na záchraně se podílelo deset dalších horolezců.

Další ze záchranářů si stěžoval na chování Čechů při záchranné operaci. Na místo se dostala pouze menší helikoptéra, se kterou se v této oblasti musí manévrovat velmi opatrně, což si žádá i dodržení striktního váhového limitu. Když se helikoptéře podařilo přistát, záchranáři vyzvali Jakuba Vlčka a Wajidullaha Nagriho, aby naskočili na palubu. Petrovi Mackovi sdělili, že se pro něj vrátí. Ten nejprve souhlasil a helikoptéra začala stoupat, jak píše server Eplorersweb.com.

Jenže Čech se v panice snažil do helikoptéry nakonec přeci jen naskočit. Nakonec však skončil visící na ližině vrtulníku. “Helikoptéra byla okamžitě nevyvážená, ale pilot ji nějak dokázal stabilizovat a znovu přistát. Jeho parťáci v kabině ho museli zatlačit zpět a pak se opět vzlétlo,” uvedl záchranář Karim Nizari. “Je to ta nejhloupější věc, kterou můžete v 6200 metrech udělat. Ohrozil životy všech, pilotů i svých parťáků.

Čeští horolezci budou mít také problém s pojišťovnou. “Podle předběžných informací se dopustili jednání, které je hned dvakrát v rozporu s ustanoveními pojistných podmínek, kde jsou obsaženy výluky,” uvedla pro deník Blesk mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová, podle které je hora Rakapoši pro cestování nevhodná a nedoporučená. Vztahuje se na ni také výluka z pojištění. Podle pojišťovny horolezci porušili také místní nařízení, kdy se na výstup vydali bez povolení, což je rovněž důvodem pro to, aby pojišťovna neplnila.

Pojišťovna přesto dala k záchranné akci souhlas, protože šlo o životy. Nejpravděpodobnější variantou je, že Pákistáncům miliony za záchrannou operaci zaplatí, ale následně je bude vymáhat zpět po horolezcích.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

21 názorů k článku “Případ zachráněných českých horolezců v Pákistánu má dohru. Podle záchranářů se Češi při záchranné operaci zachovali trestuhodně. Pojišťovna navíc nechce platit miliony

  1. To je v naprostém pořádku,že pojišťovna v tomto případě nechce nic
    hradit.Jsou dána nějaká pravidla,která musí každý dodržet.No tito
    pseudohorolezci se zřejmě v rámci,,úspor”rozhodli tato pravidla obejít.
    Ještě bych v tomto případě na ně uvalil žalobu pro ohrožení zdraví a životů těch,kteří je letěli zachraňovat.Při dodržení všech pravidel by totiž tato
    situace nenastala a záchranáři by kvůli několika zabedněncům nemuseli
    riskovat.

    1. Je vidět, že o tom fakt nic nevíte. Skládá se kauce na vrtulník (aby vůbec letěl), záchranná akce se propácí zpětně. Pojišťovna s tím souhlas nedává, vy nárokujete pojisnou událost…

      1. ANO! Co je pojišťovně po takových blbcích? Měli si zavolat maminkám o peníze, když jsou to takoví hrdinové

  2. Však ať to zaplatí ze svého!! Aspoň si to budou pamatovat pro příště. A ještě bych se přimlouvala za přidání 1-2 vyučovacích hodin týdně na základních školách, šlo by o výuku slušného chování, morálky atd. Jelikož rodiče to buď neumí nebo jsou přesvědčeni, že je to v pořádku, měla by asi iniciativu převzít škola, bohužel. Sami vidíte, co z dětiček, kterým se nesmí dát ani výchovňáķ přes plínku, vyroste!!

  3.  Pákistánu trvá nebezpečí teroristických útoků, únosů cizinců a sektářského násilí. Cílem útoků se v uplynulém desetiletí staly veřejné budovy, náboženská shromáždění, ozbrojené složky státu a cizí zastupitelské úřady.
    MZV doporučuje dbát během pobytu maximální opatrnosti, vyhýbat se větším shromážděním včetně politických a náboženských demonstrací. MZV nedoporučuje cestovat do provincií Balúčistán a Chajbar Pachtúnchwá, na území Gilgit-Baltistán, do Pákistánem spravované části Kašmíru a do bezprostředního okolí hranice s Indií s výjimkou hraničního přechodu Wagah-Atari.

  4. Nojo je to taková vzláštní generace,trošku pirátská,nějak se nestarají kdo to bude platit,prostě šmejdi

  5. Na jejich místě bych tam asi radši zmrznul, nebo to dal naprudko “pojď mi hop” vabank dolů a snad to vyjde. Horolezecké komunitě udělali tímto skutečně medvědí službu a výrazně snížili její kredit ve společnosti a nejen jí. I celé ČR – piráti hor bez permitu a zkušeností v cizině. Dobrá, přežili, zachránili je, ale ještě jejich vnuci budou platit tu děsivou raketu za své dědečky. Smutné a nezodpovědné…

  6. Martine, Jaroslave, Ivo, Bery, Zdeňku Blahno a další rozumbradové: kdo z Vás má relevantní a ověřené údaje o průběhu “záchrany” našich dobrodruhů? Kdo z Vás zná podmínky, za kterých byli “zachráněni”? Kdo z Vás zná podmínky pojištění? Média nás masírují… Pasujete se do rolí soudců a přitom jste pouhými žvanily, kteří z pohodlí “válendy” řešíte věci, které Vám nepřísluší… Běžte se projít radši na čerstvý vzduch a hledejte krásy podzimu 🙂

    1. buzny tam neměli co dělat, asi to nebudou žádní chudáčci, když se dostali až do Pakistánu… na pičoviny peníze mají, tak ať platí…

  7. Tito horští hazardéři se životem, by měli být bez rozdílu povinně pojištěni a před výstupem zaplatit mastnou kauci pro případ, že bude potřeba pro ně zorganizovat záchrannou akci.

    1. Jaroslave Janku, opět připomínám, že nemáte relevantní informace, týkající se našich dobrodruhů. Jste taky hazardér se životem, který jezdí autem, lyžuje, cestuje na dovolenou, máte pojištění a riskujete “mastnou” kauci pro případ, že sobě nebo někomu jinému způsobíte škodu? Opravdu si myslíte, že byli tak naivní a nepřipravili se na situaci, která se dala předpokládat?

  8. Beru tuto pojišťovnu jako solidní. Jednoznačně nemusí nic platit, ale dá souhlas k záchraně životů, i když vymáháním peněz bude složité a drahé. Snad se ji to vrátí. Podle toho, co zatím víme, jsou tzv jsou horolezci nezodpovědní blbečci. Ale to je jen mediální obraz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *