Případ zachráněných českých horolezců v Pákistánu má dohru. Podle záchranářů se Češi při záchranné operaci zachovali trestuhodně. Pojišťovna navíc nechce platit miliony

Dva čeští horolezci a jejich pákistánský doprovod zůstali na celých pět dní uvěznění na hoře Rakapoši ve výšce 6300 až 6900 metrů nad mořem. Záchranná operace byla extrémně komplikovaná. Záchranáři horolezcům dokonce museli hodit bednu s potravinami, protože se k nim nemohli dostat. Přestože se několik dní pokoušeli o přistání, povedlo se to až na několikátý pokus.

Ve středu se záchranná operace konečně zdařila a horolezci byli přepraveni do města Gilgit, kde zůstávají ve vojenské nemocnici. Poté, co se podařilo to nejtěžší a nejdůležitější, však vyvstávají pochybnosti o celé výpravě.

Podle jednoho ze záchranářů Abdula Joshiho, neměli Češi na hoře co pohledávat, protože k výstupu nedostali povolení. “Neměli tábor, ani pozemní, ani manažerský tým. Při výstupu na horu pak nezafixovali lana. A protože neměli potřebnou dokumentaci, odmítá za ně teď pojišťovna zaplatit záchrannou misi,” uvedl záchranář na svém facebookovém profilu. Dodal také, že na záchraně se podílelo deset dalších horolezců.

Další ze záchranářů si stěžoval na chování Čechů při záchranné operaci. Na místo se dostala pouze menší helikoptéra, se kterou se v této oblasti musí manévrovat velmi opatrně, což si žádá i dodržení striktního váhového limitu. Když se helikoptéře podařilo přistát, záchranáři vyzvali Jakuba Vlčka a Wajidullaha Nagriho, aby naskočili na palubu. Petrovi Mackovi sdělili, že se pro něj vrátí. Ten nejprve souhlasil a helikoptéra začala stoupat, jak píše server Eplorersweb.com.

Jenže Čech se v panice snažil do helikoptéry nakonec přeci jen naskočit. Nakonec však skončil visící na ližině vrtulníku. “Helikoptéra byla okamžitě nevyvážená, ale pilot ji nějak dokázal stabilizovat a znovu přistát. Jeho parťáci v kabině ho museli zatlačit zpět a pak se opět vzlétlo,” uvedl záchranář Karim Nizari. “Je to ta nejhloupější věc, kterou můžete v 6200 metrech udělat. Ohrozil životy všech, pilotů i svých parťáků.

Čeští horolezci budou mít také problém s pojišťovnou. “Podle předběžných informací se dopustili jednání, které je hned dvakrát v rozporu s ustanoveními pojistných podmínek, kde jsou obsaženy výluky,” uvedla pro deník Blesk mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová, podle které je hora Rakapoši pro cestování nevhodná a nedoporučená. Vztahuje se na ni také výluka z pojištění. Podle pojišťovny horolezci porušili také místní nařízení, kdy se na výstup vydali bez povolení, což je rovněž důvodem pro to, aby pojišťovna neplnila.

Pojišťovna přesto dala k záchranné akci souhlas, protože šlo o životy. Nejpravděpodobnější variantou je, že Pákistáncům miliony za záchrannou operaci zaplatí, ale následně je bude vymáhat zpět po horolezcích.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments