“Proč k nám zvete vládce Saúdské Arábie, který zabil novináře,” ptali se Piráti Andreje Babiše. “Nevím, kdo to je, ale pozvali jsme ho,” opáčil premiér

Pozvánka pro korunního prince, faktického vládce Saúdské Arábie, Muhammada bin Salmána, vzbudila v rámci interpelací v Poslanecké sněmovně velké vášně. Je přitom zajímavé, že veřejně se o návštěvě tohoto velmi kontroverzního politika nemluví. Nabídka padla při návštěvě ministra zahraničí Jakuba Kulhánka v Saúdské Arábii.

Muhammada bin Salmán je už několik let faktickým vládcem Saúdské Arábie, kterou chce podle svých slov reformovat. Pozorovatelé však o tomto záměru pochybují, protože například ženy nemají v této zemi stále rovná práva. Americké tajné služby navíc dospěly k závěru, že to byl právě bin Salmán, kdo schválil operaci na cizím území, jejímž výsledkem byla vražda novináře a kritika saúdskoarabského režimu Džamála Chášukdžího, který byl brutálně zavražděn na saudské ambasádě v Istanbulu, kam byl vylákán.

Mohammada bin Salmán / Foto: Shutterstock

Jak je možné, že do České republiky zvete na návštěvu Muhammada bin Salmána, což je korunní princ Saúdské Arábie, který má krev na rukou a podporuje terorismus?” zeptal se v rámci interpelací premiéra Andreje Babiše pirátský poslanec Jan Lipavský.

Co se týče Muhammada bin Salmána, tak samozřejmě je to zase manipulace. Ten příběh je takový, že pan Kulhánek byl v Saúdské Arábii a byl tam ve středu a ve čtvrtek. A psal mi, jestli nepozveme tohoto pána, kterého já neznám, až po vaší interpelaci jsem se na to díval, kdo to je,” začal poněkud zmateně odpovídat Andrej Babiš. “My podporujeme ekonomickou diplomacii a samozřejmě tohle vzniklo na návštěvě pana Kulhánka. A vy tady účelově a zase manipulujete a říkáte, že já jsem ho pozval. Ne, já jsem ho nepozval. Mě se Kulhánek ptal, jestli ho může pozvat. Já jsem říkal: No jasně, ani jsem nevěděl, kdo to je. Saúdská Arábie je země, se kterou jednají všichni, a nevím, proč bychom s nimi nemohli jednat, když tam teď byl náš ministr zahraničních věcí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments