Připravte se na čtvrtou dávku vakcíny, hlásí koronavirový car. A pak další, každých pár měsíců

Zatímco třetí dávka covidových vakcín už je naprosto nesporně zapotřebí, protože lidem rychle klesá hladina protilátek a kromě toho musí čelit agresivnější mutaci delta, experti už začínají uvažovat nad čtvrtou dávkou vakcíny. Ani té se pravděpodobně v blízké budoucnosti nevyhneme.

Izraelský “koronavirový car”, profesor Salman Zarka, v sobotu oznámil, že by se země měla začít připravovat na eventuální administraci čtvrtých dávek. V zemi už naplno běží očkování třetí dávkou a experti si nejsou jistí, zda to bude stačit. Izrael se totiž zároveň potýká s další masivní koronavirovou vlnou, kterou způsobila právě mutace delta.

Vzhledem k tomu, že je virus tady a bude tady i nadále, musíme se také připravit na čtvrtou injekci,” uvedl Salman Zarka podle serveru The Times of Israel. Nespecifikoval, kdy by k očkování touto dávkou mělo dojít, ale z jeho slov vyplývá, že by to nemělo trvat dlouho.

Podle Salmana Zarky by bylo záhodno, aby čtvrtá injekce už byla také modifikována s cílem ochránit před novými variantami viru SARS-CoV-2, jako je právě vysoce infekční a také odolná varianta delta.

To je od této chvíle náš život, ve vlnách,” uvedl také nepříliš optimisticky Salman Zarka, podle kterého přijde mnoho dalších kol očkování. “Pokud se podíváme na účinnost vakcín a protilátek, vypadá to, že každých pár měsíců, může to být pět nebo šest, budeme potřebovat další dávku.

Je však otázkou, zda by se měli lidé tímto způsobem očkovat v masovém měřítku a zda by nebylo lepší zvolit selektivnější postup na základě hladiny protilátek. Například lidé, kteří koronavirus prodělali, mají totiž prokazatelně lepší imunitu vůči nemoci než ti, kdo byli jen očkování. Nejlepší ochranu potom vykazují ti, kdo nemocí prošli a navíc byli ještě očkovaní. Ti by teoreticky další kola očkování podstupovat nemuseli.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments