Připravte se na rychlé zdražování. Inflace zaútočí na rekordní 4 procenta, varovala ČNB

Pokud se někdo radoval z toho, že mu na účet chodí více peněz kvůli zrušení superhrubé mzdy, zřejmě mu radost vezme rychlé zdražování, které se v České republice odehrává. To přitom ještě nedosáhlo vrcholu. Ke konci roku by růst cen měl atakovat rekordní čtyři procenta, jak upozornila Česká národní banka ve své nové prognóze. Na jejím základě už také zvedla hlavní úrokovou sazbu. Zatím však jen na 0,75 %, což se v reálné ekonomice příliš neprojeví.

ČNB počítá s inflací na konci letošního roku ve výši 3,8 %. Centrální banka však inflaci v poslední době spíše podstřeluje, a tak není vyloučeno, že hodnota bude nakonec ještě větší. Jde přitom jen o statistické číslo, které jen málo zohledňuje například rekordní nárůsty cen ve stavebnictví či strojní výrobě. Tam se letos ceny některých komodit zvedly několikanásobně, tedy o stovky procent. Zároveň ceny nemovitostí stále rychle rostou. Ty jsou přitom v inflaci zahrnuty jen zprostředkovaně, a to formou ceny nájemného. To však zdaleka neroste tak rychle.

Nová prognóza není žádným překvapením, jde o důsledek pandemie nemoci covid-19. Doplácíme na to, že vláda zachraňovala zaměstnanost na úkor rostoucího dluhu. Nezaměstnanost nestoupla a poměrně vysoké zůstaly i mzdy. Neproběhla krizová očista ekonomiky a Češi se musí nyní připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili,” uvedl pro server idnes.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Podle Kovandy se sešlo hned několik faktorů, které způsobují to, že ceny rekordně rychle rostou. Především se celý svět snaží dohnat ztracený loňský rok, a tak veškerá výroba jede na plné obrátky. Dodavatelé však měli loni z důvodu lockdownů výpadky, a tak stále nedokáží dohnat například poptávku po čipech. Bojuje se rovněž o kontejnery, kterých není dostatek, a ceny přepravy tak raketově rostou. Do toho je navíc třeba připočítat snahu Evropské komise rychle přejít na bezemisní hospodářství, což s sebou nese obrovské náklady a zdražuje především energie.

Česká národní banka má přitom jen omezené možnosti, jak růst cen zkrotit. Guvernér Jiří Rusnok nicméně na včerejší tiskové konferenci oznámil, že pravděpodobně bude zvedat úrokové sazby na každém ze svých letošních zasedání. Není přitom jisté, zda se inflaci podaří srazit. Naopak v důsledku toho téměř jistě porostou úroky u úvěrů a hypoték.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments