Přirozené protilátky po prodělaném covidu v čase sílí, zjistili vědci. Na rozdíl od očkování, jehož efekt slábne

Velkým průlom v otázce hodnocení protilátek přinesl nový vědecký výzkum. Ukázal, že protilátky po prodělaném covidu jsou stabilní a v čase mohou naopak zesilovat. Výzkum zároveň prozradil, že proti covidu částečně chrání i protilátky, které tělo získalo po prodělané chřipce.

Výzkum prováděli vědci z barcelonského Institutu pro globální zdraví (ISGlobal). Zkoumali přitom trvání přirozené imunity vůči koronaviru po prodělání nemoci, stejně jako roli existujících protilátek proti podobným koronavirům. Výzkumu se účastnilo 578 zdravotníků, kteří vykazovali silnou reakci na spike-protein SARS-CoV-2.

Spoluautorka studie Gemma Moncunillová uvedla, že vědci zaznamenali nárůst protilátek IgG proti koronaviru u 75 % zkoumaných lidí od pátého měsíce po prodělání infekce, a to bez dodatečné expozice vůči viru. Z toho vyplývá, že tělo umí s protilátkami pracovat a vytváří si postupně silnější a silnější imunitní reakci.

Částečně toto poznání může vysvětlit i skutečnost, že se někteří lidé nakazili koronavirem vícekrát v krátké době po sobě. Jednoduše jejich protilátky nebyly tak silné.

Výsledky také naznačují, že by v imunitě proti novému typu koronaviru mohla hrát roli také takzvaná zkřížená ochrana, kterou poskytují protilátky proti jiným lidským koronavirům či chřipce.

Tato zjištění přitom jdou proti tvrzením expertů, kteří prohlašují, že imunita získaná očkováním je silnější než ta přirozená. Ukázalo se přitom, že imunita po dvou dávkách vakcíny po několika měsících klesá a je nutné přeočkování třetí dávkou. Není přitom vyloučeno, že budou zapotřebí i další dávky. Čtěte více: Senioři rychle přicházejí o protilátky po očkování, zjistil výzkum. Na podzim to může být opět průšvih

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments