Senioři rychle přicházejí o protilátky po očkování, zjistil výzkum. Na podzim to může být opět průšvih

Ukazuje se, že imunita seniorů po očkování na covid nemá příliš dlouhého trvání. Hladina protilátek u starší generace začíná rychle klesat, což může být způsobeno i tím, že její zástupci byli očkováni jako první. Vyplývá to ze screeningového šetření společnosti Podané ruce, do které se zapojilo 700 dobrovolníků v důchodovém věku. Cílem bylo zjistit, jak dlouho jsou senioři po očkování chráněni.

Výzkum prokázal, že u celé sedminy testovaných lidí starších 65 let už hladina protilátek po čtyřech měsících klesla na hranici pozitivity. Společnost proto míní vyvolat diskuzi o podání třetí dávky. K té už přistoupil například Izrael, který dospěl k podobnému poznání. “Potvrdily se naše domněnky, u starších lidí protilátky po očkování opravdu klesají, přičemž ti, kteří covid prodělali a byli naočkováni, jsou na tom výrazně lépe,” uvedl pro Lidovky.cz Jindřich Vobořil, který Podané ruce vede.

Společnost chce své závěry ověřit ještě v testech buněčné imunity, ale podle Vobořila se dá očekávat, že přinesou obdobné výsledky.

Senioři byli očkováni jako první a řada z nich dostala vakcínu v lednu či únoru tohoto roku. “Naše testování ukazuje, že významná skupina těchto lidí měla už květnu dané protilátky po očkování pod hladinou, která je výrobcem udávaná za pozitivní. Můžeme předpokládat, že u této skupiny bude hladina protilátek dále klesat a je nutné mít nachystaný preventivní scénář,” říká Vobořil, který naráží na pravděpodobnou nutnost třetí dávky. Po té volá už i epidemiolog Roman Prymula. Čtěte více: Očkování přestává účinkovat. Roman Prymula popsal, kdo jako první dostane třetí dávku

Problém je v tom, že měřením protilátek se v Česku nikdo příliš nezabývá a jejich hladina není ani uznávána pro potřeby bezinfekčnosti. Může se tak stát, že vláda vhodný okamžik k zahájení přeočkování prováhá, což může vést k další velké podzimní vlně epidemie, s níž už se přitom nepočítalo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments