Ani po očkování se nelze vrátit k normálu, zjistili Američané. Většina nakažených v novém ohnisku dostala vakcínu, přesto cítí příznaky a virus roznáší

Očkování dostává tvrdou ránu. Nebo spíše představy o tom, že po vakcinaci se vše rychle navrátí k normálu, jsou značně otřeseny. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) popsalo případ nedávného ohniska nákazy ve městě Provincetown. Ukázalo se, že tři čtvrtiny lidí, kteří se tu nakazili, už byly očkovány. Přesto si vakcína připsala nemalý úspěch: jen málokdo z nich musel být hospitalizován. Horší už ale je, že s největší pravděpodobností virus šířili dále, a to stejnou měrou jako ti neočkovaní. Informaci přinesla agentura AP.

Výzkumníci z CDC zachytili celkem 469 případů nákazy ve městě, které byly spojeny s ohniskem, jež propuklo v červenci. Celých 74 % z toho, tedy 346 lidí, bylo plně očkovaných. Zajímavé je, že virus se rozšířil zejména mezi muži.

U většiny nakažených se koronavirus projevil symptomaptickými příznaky, zejména potom kašlem, bolestí hlavy a krku či horečkou. Statistiky také evidují celkem pět hospitalizací z tohoto ohniska, z nichž čtyři jedinci byli plně očkovaní. Nikdo však nezemřel.

Naše zjištění z tohoto vyšetřování jednoznačně naznačují, že úřady by měly zvážit rozšíření preventivních strategií, a to včetně nošení roušek, bez ohledu na stav očkování,” uvádí zpráva CDC. Jinými slovy: na očkované by se z hlediska infekčnosti mělo začít pohlížet jako na všechny ostatní. Z toho vyplývá také potřeba je nadále testovat.

Americká organizace proto už vydala nová pravidla o nošení roušek ve vnitřních prostorách i pro očkované lidi. “Jde o znepokojivá zjištění, která nás vedla k okamžité aktualizaci doporučení,” uvedla ředitelka CDC Rochelle Walenskyová. Dodala také, že je třeba zajistit, aby očkovaní nevědomky nepřenášeli virus na ostatní.

Interní dokument CDC, na který se odvolává deník The Washington Post, uvádí, že se v USA každý týden u 35 tisíc očkovaných lidí objeví symptomy koronavirové infekce.

Podobné zprávy přicházejí také z dalších zemí. Například Singapur zveřejnil zprávu, podle které tři čtvrtiny evidovaných infekcí připadají na očkované jedince.

Foto: Shutterstock, zdroje: AP, The Washington Post, Reuters

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments