Očkování přestává účinkovat. Roman Prymula popsal, kdo jako první dostane třetí dávku

Ukazuje se, že třetí dávka očkování, jejímž cílem je posílit imunitní reakci, bude zřejmě nevyhnutelná. Uvedl to epidemiolog Roman Prymula, který se tak zařadil mezi experty přesvědčené o nutnosti přeočkování po určitém čase. Ten se podle všeho rychle blíží, protože první data ukazují, že první dvě dávky přestávají pomalu účinkovat. Čtěte více: Senioři rychle přicházejí o protilátky po očkování, zjistil výzkum. Na podzim to může být opět průšvih

Když se podívám třeba do Izraele, kde jsou s odstupem asi devíti měsíců po tom základním očkovacím schématu, už ta účinnost klesla až někam k 17 procentům, takže bude nutné skutečně přeočkovávat. Jsou to i lidé v seniorním věku v domovech důchodců, u kterých se o tom vážně uvažuje,” uvedl epidemiolog Roman Prymula v pořadu Snídaně s Novou. Právě skupina nejstarších seniorů patří k nejohroženějším. Koronavirus u nich způsobuje nejhorší průběh a očkováni byli častokrát už před půl rokem. Právě oni by se tak jako první měli dočkat třetí dávky.

Prymula však jako jeden z mála expertů zohledňuje přirozenou imunitu po prodělané nemoci. Podle epidemiologa se u těchto lidí situace liší. Ukazuje se totiž, že po kontaktu s další nakaženou osobou se imunita zvyšuje. Naopak u naočkovaných lidí po uplynutí několika měsíců poměrně rychle klesá, což je dle Romana Prymuly překvapivé.

Čtěte také: Očkovaní lidé musí být znovu testováni. Nová data odhalují, že chrání jen sebe, nikoliv okolí

Neznamená to, že pokud mám nějakou hladinu imunity, tak jsem nezbytně chráněn. Někteří odborníci trvají na tom, že musí být zcela zřejmé, jaká je protektivní hladina,” uvedl Prymula, podle kterého to však nekoresponduje s realitou a popírá základní faktory imunity. U řady očkování je naopak protektivní hladina protilátek vyžadována. U některých infekčních nemocí hladiny sice známy nejsou, ale přesto jsou protilátky signálem, že daný člověk je chráněn. Podobně by tomu tedy mělo být také u koronaviru.

Roman Prymula je také jedním z mála českých expertů, kteří podporují uznávání naměřených protilátek proti covidu jako doklad bezinfekčnosti. Čtěte více: Experti volají po uznávání protilátek. Nepřipadá v úvahu, rozhodla náměstkyně ministra

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
115 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments