Zdanění důchodů jako v Německu. Nemuselo by to dlouho trvat

Momentálně už je více než jasné, že se v České republice přihodila nemilá věc, a to taková, že se to s růstem důchodů v minulých letech dramaticky přehnalo. Jistě, není od věci, když se mají penzisté lépe, protože dříve to opravdu nebyla žádná sláva, avšak musí se také hledět na to, co si země může ještě dovolit. A v tomto případě se to zcela jasně přehnalo, protože důchodový systém se dostal do problémů o deset let dříve, než se počítalo.

Přišli by o peníze

A ačkoliv se to takto nahlas neříká, dnes stát přemýšlí o tom, jak to všechno trochu vyrovnat a dostat důchody na rovnovážnou úroveň s růstem reálných mezd a výkonem ekonomiky. Například podle předsedy Národní ekonomické rady by mohlo připadat v úvahu i zmrazení penzí, které by však bylo mimořádně nepopulární.

Aktuální důchody jsou nicméně tak vysoké, že by snesly i určité snížení, ze kterého by potom mohly růst. To je ovšem naprosto neprůchozí. Začíná se nicméně rýsovat možnost, která by mohla přinést kýžené výsledky.

Nejde o nic jiného než zdanění důchodů. Lidé by si tak své penze mohly ponechat a dokonce by jim mohly nějakým přiměřeným tempem růst, ovšem každý měsíc by museli na daních odevzdat něco zpět do rozpočtu. Penze jsou dnes totiž jedním z mála nezdaněných příjmů, které se v této zemi vyplácejí.

Foto: Shutterstock

Jinde to tak funguje

Inspiraci přitom nemusíme hledat vůbec daleko. Přibližně před dvaceti lety se tato debata vedla i v sousedním Německu a nakonec to skončilo tím, že se na důchody sáhlo. Dnes se tak 11 % z penzí odvádí na nemocenské pojištění a navíc je na ně uvalena ještě daň.

Je to vyřešeno poměrně šalamounsky. Existuje totiž určitá nezdanitelná částka, která je sice vcelku nízká, avšak zaručuje, že ti, kdo berou nejnižší penze, si ještě nepohorší. Naopak, co je nad tuto částku, to už se nějakým způsobem daní. Zdanitelná částka důchodů se přitom každoročně zvyšuje a již v roce 2040 by měl být daněn celý, zatímco dnes je to přibližně 83 %.

Čtěte také: Češi mohou kasírovat 13. důchod. Většina se ale o nějakých 20 tisíc korun připraví, protože udělají chybu

V zákulisí se o této možnosti mluví také v České republice. Prý by přicházela v úvahu již poměrně brzy, a to pokud by například Ústavní soud shodil letošní zásah státu do snížení mimořádné valorizace. To by okamžitě znamenalo nutnost platit desítky miliard korun navíc a nějakým způsobem by se to muselo kompenzovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

39 názorů k článku “Zdanění důchodů jako v Německu. Nemuselo by to dlouho trvat

 1. Důchod je nezdaněný příjem? Kdo na to přišel? Peníze odvedené na důchody byly zdaněný ve výplatách pracujících! Daň se vypočítává z celého výdělku a pak se odvádí pojištění. Zdaněním důchodů by došlo ke druhé srážce daně.
  Mocipáni mají statisícové příjmy které si odmítají snížit a důchodce chtějí zase obírat, přitom sociální dávky pro nemakačenka se neustále zvyšují a mnoho z těch co je pobírají ještě pracují načerno. To mocipánům nevadí?

  1. Souhlas s paní Janou. Důchody jsou již zdaněné. Výpočet v Německu má vysoká procenta stanovení. V podstatě z hrubé mzdy. Autor zavádí.

   1. To už opravdu ta slavná pětidemolice České republiky je tak hladová že i těm důchodcům chtějí danit už tak mizerný důchod. Na který si poctivě za léta dřiny vydělali? A taky platili daně. 😡😡😡😡

 2. Celých 44 let jsem odváděl z platu daně+ zdravotní soc. A teď bych měl zase mít zdaněný důchod? Že ty chudinky naši mocipáni si každý rok zvyšují platy to je v pořádku? To ještě rádoby poslanci sedí a dostávají za to že jsou ve ve výborech podvýborech další peníze. Premiér jezdí nakupovat do Německa a divý se že je to tam levnější. Mám důchod 19000 Kč. Chtěl bych vidět jak by ti klauni s toho rozsoupli. Co dnes člověk vydá na nájem energie jídlo. Chce se mě blejt velebnosti z vás. Běž té do pr…..

 3. No tak v tom případě je tu nebezpečí, že další hafo důchodců po srážce daně se ocitne v hmotné nouzi a začne pobírat soc.dávky, jako příspěvek na živobytí k příspěvku na bydlení. K čemu to tedy bude? Jen se finance přesunou z jedné kapsy do druhé. Některé nápady jsou už na diagnózu.

 4. Kdyby se tady 33 let nekradlo, bylo by dost i na důchody.Ovšem přednost má zbrojení, Ukrajina a předražení, přemnožení politruci.

 5. Už se na nás důchodce obrali jste nás už dost.My jsme se do tohohle státu narvaly dost a teď na nás jenom přemýšlíte jak nás okrást

  1. Hlavně, že se ten dobytek napakoval z našich daní,banda nezřízených státních defraudantů!!!

 6. Když jsme pracovali tak z našich daní se postavily elektrárny. Proč by se nemohla část zisků za to, že jsme je postavili použít na platby důchodů. Nám chtějí zdanit důchod po vzoru německa, ale sobě i jim podobným nezavedou progresivni daň jako v německu a v jiných zemích. O jiných tvrfi že z 20.000,- kč se nedá žít, ale duchodci jsou královský placení, že pobírají průměrný důchod 20.000,- kč. Dle statistiky nejmenší důchod je 48 – kč a nejvyšší přes 230. – kč.

  1. Jak si představujete progresivní daň? Podívejte já jsem měl obvykle 3-4x větší plat než průměr. Platil jsem tedy 3-4x víc než průměr. Důchod mám 1,7 x větší než průměr. Mě to připadá jako krádež, Kam se podělo těch asi 1,5 důchodu který někam zmizel. No a když to zdani tak zdani jen ty větší důchody, takže mě okradou ještě víc.

   1. Máte pravdu. Při výpočtu důchodů byly uplatněny redukční hranice. Tím došlo k tomu, že ti co málo vydělávali nebo okradali stát na daních mají neúměrně vysoký důchod, i více než 85% platu. Naopak ti co měli vysoké příjmy a platili vysoké odvody nemají ani 30% předešlé mzdy. Místo aby stát vyrovnával nízké důchody sociálními příplatky, tak okrádá ostatní důchodce.

 7. Ano důchodcům přidali ale stále je to stejné předtím měli méně ale rohlík stál 40 haléřů dneska stojí 3.50kc takže pořád je to stejné ale to už nikdo nevidí.

 8. Naše mizerné důchody by určitě Němci nechtěli. Naše vláda okrádá jen ty co se nemohou bránit. Důchodce okradla o valorizace. Zákon schvalovali retroaktivně a v legislativní nouzi. Měli na to dosti času, ale byly prezidentské volby. Legislativní nouze může být použita jen v případě nebezpečí pro stát. Chtějí tak říci, že důchodci jsou nebezpečím pro stát? Vláda se k nim stále tak chová. Provládní novináři Kulhánek a Mrkvička jen stále útočí na důchodce. Vládní politika je rozděl a panuj, anti Babiš a anti důchodci. Nebezpečím pro stát nejsou důchodci, ale tato neschopná vláda. Stará se o všechno ostatní jen ně o vlastní občany. Těm stále systematicky škodí. Vlády ODS TOP KDU nikdy za nic nestaly a nikdy nedokončily ani celé funkční období. Každý člověk se jednou může splést, jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztratou paměti se splete počtvrté. Díky takovým nám tu vládne ten fialový hnus.

 9. Pořád jen důchodci,kdy taky se tu budete starat jak ubrat vládě na platech ty berou nehorázné peníze a za nic,pro lidi nic nedělají jen zdražují,nechte nás už v klidu .

 10. Danit důchod! Dobře, lze jednoznačně. Souhlasím, jenže má to háček, tedy spíše velký hák!! Je potřeba vynechat invalidní a starobní důchodce s příjmem s prominutím pod hranicí nadstandartu. Což je většina populace, která v současnosti pobírá nějaký důchod. Pořád se mluví o výpočtech z průměrné mzdy! Jenže jádro pudla je v tom, že v tom průměru jsou platy politiků, senátorů, vysokého managementu, bohatých podnikatelů ( mimochodem kdyby přiznali všechno co si nahrabali tak máme vyrovnaný státní rozpočet),a dalších person non grata pro občany této země, tak by všechno bylo jinak. Ať platí daně z bohatství ve prospěch těch, kteří jsou na konci společenského žebříčku! Řekněme že je nepochopitelné proč si mnoho celebrit napříč spektrem, herci, zpěváci apod. stěžují na nízké výměry důchodu. Jasně, prostě neplatili co by měli. Zkus obyčejný člověče neplatit, skončíš špatně!!! A tihle vyžírkové označovaní jako VIP se svými majetky si budou pořád stěžovat!!?? Tak když udělali tolik pro národ, tak ať řádně přispějí. Dostali zaplaceno dost za ty leta. A to nemluvím o neoprávněně vysokých důchodech pánů tajemníků a vlastně všech potentátů z doby před rokem 1989 a bohužel i po něm. Tam jsou rezervy, tam je třeba hledat!!! Bohužel to neustále pokračuje. Rozkrádání státu převlečené za chudáky čerpající dotace z EU, (zajímavé je že ti pro které by měly být, na ně nikdy nedosáhli)zvesela pokračuje. Lidé navádění příspěvky na sociálních sítích okolo sebe šíří nenávist, závist, strach a různé dezinformace. Chovají se, jako kdyby byli postižení nějakou nevyléčitelnou nakažlivou nemocí a podle toho pak svět okolo nás vypadá. Můžete souhlasit nebo ne. Je to vlastně jedno. Stejně se to všechno zvrtlo pouze v boj o nejlépe placená koryta a tudíž svědomí, zodpovědnost a povinnosti v tomto světě pro mnohé lidi už vlastně neexistují!!

 11. Už jen za tyto myšlenky by měla Národní rada být postavena před sou,že chce diskriminovat důchodce. Celý život odváděli solidární daně a teď se podruhé zdání? To může vymyslet jen ten,kdo je zabezpečeny a nemá co na práci ,jen si hraje s čísly a hloupá vláda je poslouchá

  1. Ale my nemáme Národní radu. To je terminus technikus první republiky a socialistického Československa. Máme Senát a Sněmovnu . Tedy takto je to prezentováno v současnosti pokud vím.

  2. Celá tato vláda měla dávno stanout před soudem a odsouzena k zabavení veškerého majetku za cílenou likvidaci ekonomiky ČR a ohrožování bezpečnosti jejích občanů – viz Putin v pytli,atd.! 😠

  1. Vždyť už nás zdaňují penzijní fond ,,šetřete,, když přijde k vyplacení tak že ze státního příspěvku zdaní 15% strhnou takže dostanete méně,také když dostanete fakturu na cokoliv zaplaťte do 14 dní,jinak sankce.Když se má vyplatit čekejte 2 – 3 měsíce ať mají ještě nějaké úroky

 12. Ano spořme si na důchod, inflací přijdete postupně o 40% spořené částky. Když už nejde dále okrádat, udělejme z daně, kterou si stát strhává po celý váš aktivní život další příjem, který opět může zdanit. Výborně. V případě, že se zbavíme všech státních příživníků, myslím těch zbytečných, odhaduji to na minimálně třetinu, bude na všechno. Příkopy jsou plné všelijakého smetí, mohou uklízet.

 13. Kulhánek už zase strašíte lidi, běžte už s těmi články do řiti,chytráku, doufám, že jste to také řekl svým rodičům do očí.Ti musí koukat,co vychovali.Že se neobuješ do bezpříspěvkových organizací,
  a nebo nepřizpůsobivých.

  1. Na to kulhající nebude reagovat on nemá žádnou soudnost. Píše jen to co se hodí ty naší tak zvaný vládě . Asi ani rodiče nevědí co mají za kulhající no synáčka . 📄📃📰🔨

 14. Zdanění důchodů je to nejhnusnější asociální dno. Na to jsou Němci především odborníci. Není třeba všechno kopírovat.

 15. V článku inteligente Kulhánka je co si země může dovolit. Ale že si může dovolit platit naše rádoby politiky kteří mají pořád málo to je v pořádku? Ať si zkusí žít z průměrného platu nebo důchodu. Kolik se platí na nemakacenka to je taky ok? Vy totiž neumíte psát o ničem jiném než o důchodových platbách. Opravdu vaše IQ- 0.

 16. Který tupec tu pětilumpku volil nechápu,je potřeba přečkat to do voleb až pujde tato volič pryč od válu

 17. Jo a každý měsíc si důchodci vezmou půjčku, ale nebude z čeho vracet 🙂
  Teď jsem to zrovna řešil s otcem, že z 22k Kč zaplatí inkaso a 3000,- mu zůstanou.
  Daň by byla 4600,- , takže by se muselo rozhodnout co by neplatil !?!
  Časem by přišel exekutor a zase odešel, leč by nenašel nic prodejného.
  Ať raději stát zdání zisk nadnárodním firmám, prý vyvádějí 300 mld ročně z ČR, myslím že bude dost peněz, aniž by se museli okrádat důchodci ?!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *