Problikáváte na dálnici pomalé řidiče? Velký risk. Odborník poradil, co dělat, když se někdo tlačí na vás

Z problikávání na dálnici se stal velký nešvar, který praktikuje stále větší množství řidičů. Jedinečný průzkum v tomto ohledu přinesl německý automobilový server AutoScoutn24. Podle něj si podobným způsobem rychlejší cestu klestí dvacet procent všech dotázaných řidičů, což je každý pátý účastník silničního provozu.

Agresivní styl jízdy je vlastní mužům

To je poněkud znepokojující, obzvlášť vezmeme-li v potaz, že hned 41 % řidičů připustilo, že používají agresivní styl jízdy. Celým 8 % řidičů pak nestačí jen probliknutí, ale když není po jejich, potom neváhají sáhnout po klaksonu, případně na před nimi jedoucí vozidlo začnou najíždět velmi zblízka. Zajímavé přitom je, že ženy se podobného chování prakticky nedopouští. Z toho vyplývá, že mezi muži je zastoupení agresivnějších řidičů ještě vyšší.

Experti poukazují na skutečnost, že samotné probliknutí vpředu jedoucího vozu není nic proti silničním pravidlům. Jde ale o způsob, jakým ho provedete. Pakliže jednou dvakrát bliknete na upozornění, že vám má vůz uhnout, je to v pořádku. Jinak už se ale hodnotí nátlak v podobě neustálého blikání, obzvlášť když vpředu jedoucí vůz může ještě předjíždět, případně by se mohl jen složitě zařadit do pravého pruhu.

Foto: Shutterstock

Co dělat, když se na vás tlačí

Rychlé přiblížení se vozu vpředu také není proti pravidlům silničního provozu. Avšak nesmíte už pak dále tlačit a naopak si nastavit bezpečnou vzdálenost, i když jste rychlejší.

Jak moc nebezpečné může nátlakové řízení být, ukazují doporučení expertů pro případ, kdy jste jeho obětí. V takovém případě odborníci radí zachovat klid a nesledovat nutně vůz za vámi. Mnohem důležitější je sledovat dění před vámi, za to jste stále zodpovědní. Neměli byste se v žádném případě snažit ani agresivně jedoucího člověka vychovávat, a to třeba gestikulacemi rukou a už vůbec ne vybržděním.

Není také důvod uhýbat za každou cenu. Pokud před sebou máte v krátké vzdálenosti auta, která ještě můžete předjet, udělejte to. Neřaďte se doprava, když byste záhy museli prudce brzdit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Autoscout24

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments