Proč neklesají počty hospitalizovaných, podle kterých se řídí PES? Nemocnice drží na lůžkách lehké případy kvůli bonusům od pojišťoven, tvrdí lékař

Počty nově nakažených neustále klesají, přesto dochází k dalšímu zpřísňování opatření. Zdánlivě nepochopitelná věc má jednoduché vysvětlení: nedaří se srazit obsazenost nemocnic pacienty s koronavirem. Jejich počet se stále pohybuje kolem šesti tisíc, což je obrovské číslo, které zdravotnický systém nemůže dlouhodobě zvládat. Také proto jsou dnes veškerá opatřená navázána především na to, jak moc jsou obsazené nemocnice.

Jenže jak se zdá, tento ukazatel může klamat a hravě zavést protiepidemická opatření špatným směrem. Někteří odborníci začali poukazovat na skutečnost, že nemocnice částečně zneužívají vysokých úhrad od pojišťoven za covidové pacienty a drží je na standardních lůžkách delší dobu, než by bylo nutné. Málokdo to ale chce říci veřejně, protože jde o velmi choulostivou záležitost, kterou by mohl mnoho lidí ve zdravotnictví pohněvat. Teď toto téma ale otevřel lékař Jiří Madar, který byl v minulosti ředitelem ústecké Masarykově nemocnici a nyní je jednatelem zdejší EUC kliniky.

Podle Jiřího Madara je pro manažery nemocnic výhodné nechávat pacienty s covidem na standardním lůžku, přestože to jejich stav už nevyžaduje a mohli by být propuštěni do domácí péče. “Nevím zda i vy, ale já ano, jste se potkali s důvody hospitalizace covid pozitivních ze sociálních příčin, nebo jen s tím, že je rodina doma nechce, protože se bojí a statistiky neklesají,” napsal Jiří Madar na svém Twitteru.

Podle něj je nutné, aby vláda okamžitě snížila podporu za standardní covidové lůžko. Ta nyní činí 15 tisíc korun, které nemocnice dostanou za každé lůžko ještě nad rámec běžných úhrad od pojišťoven. Důvodem těchto bonusů jsou objektivně zvýšené náklady na péči o pacienty s koronavirem. Musí se o ně starat více zdravotníků, kteří navíc spotřebují velké množství ochranných pomůcek.

TAK ZA TENTO MŮJ NÁZOR MĚ MOŽNÁ UKAMENUJETE. ALE MUSÍM HO ŘÍCT, I KDYŽ JSEM DLOUHO VÁHAL. Pan ministr Blatný a Babiš…

Posted by Jiří Madar on Monday, January 25, 2021

Mají manažeři nemocnic ekonomicky důvod snižovat počet hospitalizovaných na standardních lůžkách,” ptá se na základě toho Jiří Madar. Jde o pacienty, kterým už nejde o život a značná část z nich by mohla být propuštěna domů. Podle Madara je třeba snížit bonusovou úhradu za standardní lůžka, aby nemocnice nebyly motivovány nechávat si tyto pacienty déle.

Naopak navrhuje zvýšit úhradu za péči o covidové pacienty na lůžkách intenzivní péče. Tam nyní činí bonus 65 000 Kč za pacienta. Jde přitom o případy, které prokazatelně potřebují pomoci a nemocnice za ně mají výrazně zvýšené náklady.

Pane Babiši a pane Blatný, co udělat tak trochu změnu v úhradách a hradit pouze zvýšenou částkou za pacienty na intenzivní péči a zrušit platby navíc za standardní lůžka,” vyzývá Jiří Madar vládu.

Kromě narovnání podmínek a pravděpodobného dosažení určitých úspor ve veřejném zdravotním pojištění bychom díky tomu mohli získat lepší obrázek, jak jsou vlastně nemocnice ve skutečnosti zatížené. Podle Madara bychom viděli výrazný pokles počtu pacientů v nemocnicích. Zůstávali by jen ti na intenzivní péči, kterých je aktuálně kolem 1000, a ostatní by krátce po doléčení nemocnici mohli opustit. Vzhledem k tomu, že jsou na počty pacientů navázána protiepidemická opatření, by to mělo vést i k jejich rozvolnění.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments