Profesor Flegr vysvětluje, jak je to doopravdy s hladinou protilátek a imunitou. „Složité,“ říká ve svém novém článku

Hlavní potíž je v tom, že nový koronavirus je tu s námi jen krátce a vakcíny proti němu ještě kratší dobu. Přitom jen připravit studii trvá týdny, provést ji měsíce a sepsat odborný článek a dostat ho do kvalitního mezinárodního časopisu opět spíše měsíce. Je tedy jasné, že na spolehlivé informace o tvorbě a zejména o ubývání protilátek si nejspíš ještě tak rok počkáme. Nyní tedy můžeme spíše jen na základě známých zákonitostí a náhodně získaných klinických dat odhadovat, jak by to mohlo být.

Obecně platí, že v dlouhodobé imunitě proti virům hrají zásadní úlohu obě hlavní větve imunitního systému, větev humorální – tj. protilátky produkované B-buňkami či spíše jejich potomky – plazmatickými buňkami, a větev buněčná – tj. T-buňky. T-buněk je mnoho typů. Patří sem pomocné T-buňky, které hrají zásadní roli při vývoji protilátek proti novým vetřelcům a dále zabijácké (cytotoxické) T-buňky. Ty dokážou rozpoznat a zabít buňku, ve které je schovaný virus. Zabijácké buňky nás brání spíše proti virům, které napadené buňky hostitele nezabíjejí a jen se v nich tiše množí. To ovšem není případ nového koronaviru. V obraně proti němu nejspíš hrají hlavní úlohu protilátky, v první řadě protilátky neutralizační. Ty se pevně vážou na důležitá místa viru, třeba právě na slavný spike protein, a blokují tak schopnost viru pronikat do našich buněk. Molekula protilátky má nejméně dvě taková vazebná místa, takže navíc dokáže pospojovat viry do řetízků a chomáčků, které následně pohlcují a ničí makrofágy.

Když se člověk setká s virem poprvé, musí si nejdříve vyšlechtit B-buňky schopné produkovat protilátky vázající se pevně na virus a nevázající se na tělu vlastní molekuly. Tento proces nejvíce připomínající šlechtění nových zemědělských odrůd se nazývá zrání afinity (lepivosti) protilátek a trvá asi týden. V příslušných místech genů pro protilátky se totiž musí nashromáždit náhodné mutace a pomocné T-buňky musí B-buňku nesoucí vhodnou mutaci pokaždé rozpoznat a pomoci jí v dalším množení. Proces vybírání vhodných mutací trvá řadu buněčných generací, přičemž u B-buněk trvá jedna generace asi den. Výsledné B-buňky se musí navíc namnožit na dostatečný počet, a nakonec přeměnit v plazmatické buňky, které teprve jsou schopny produkovat tolik protilátek, že dokáží šíření viru v těle zastavit. To už však může být pozdě. Než vznikne dostatečný počet plazmatických buněk, může virus v organismu řádit – ničit tkáně, množit se a také produkovat nová infekční stádia viru.

Náš imunitní systém se ovšem nevěnuje jen právě probíhající bitvě s virem, ale chystá se i na možné bitvy příští. Část B buněk i část plazmatických buněk se přemění na buňky paměťové. Paměťové B-buňky zůstávají v krvi a lymfatických uzlinách, paměťové plazmatické buňky přejdou do kostní dřeně a do sleziny, kde mohou přetrvat mnoho let i desetiletí. Pro rychlé překonání nové infekce jsou klíčové paměťové plazmatické buňky, protože ty mohou začít vyrábět dostatečné množství protilátek prakticky okamžitě. Nakažený člověk tedy nejenže neonemocní, ale ani nenakazí nikoho dalšího. Paměťové B-buňky mají význam spíše v řádu několika dnů, protože se musí teprve namnožit a přeměnit v plazmatické buňky. I tak nastoupí do služby velmi rychle, protože často nepotřebují absolvovat několikadenní proces zrání afinity protilátek. V krvi jsou přítomny i paměťové zabijácké i pomocné T-buňky, ty pomocné by sehrály důležitou roli třeba v případě nutnosti přizpůsobit protilátky pozměněným mutantám viru – mohly by urychlit nový proces zrání afinity protilátek.

Jak je to tedy s dnes tolik diskutovaným odhadem imunity měřením hladiny protilátek? Zase složité. Není těžké ani drahé změřit hladinu protilátek v krvi. Jenže to zase tak moc neřekne. Tělo nemůže udržovat v krvi vysokou hladinu protilátek proti všem možným parazitům trvale, to by se mu už do krve nevešlo nic jiného. Takže po prodělání nákazy začnou protilátky dosti rychle klesat. Za pár měsíců mohou být klidně na hodnotě, která už nezabezpečí okamžitou ochranu proti viru. Když neklesnou, obvykle to ukazuje, že je něco špatně, v lepším případě to, že parazit někde v těle dál přetrvává, nebo že byl člověk opakovaně vystaven nákaze. V případě, že protilátky vznikly očkováním, je možné z jejich množství odvodit, jak dobře je člověk v daný moment chráněn proti nákaze, není však jisté, jak dobře bude chráněn proti nákaze dva dny po nákaze (to už bychom museli znát množství paměťových plasmatických buněk v kostní dřeni), nebo 5-7 dnů po nákaze (to bychom museli znát počty paměťových B-buněk). Ta čísla raději berte jen jako orientační, většina imunologických poznatků byla zjištěna na myších.

Právě to, kolik má člověk paměťových plazmatických buněk a paměťových B-buněk je z hlediska dlouhodobé imunity klíčové – dlouhodobě udržovat dostatečně vysokou hladinu protilátek totiž naše tělo stejně nedokáže. Měření počtu buněk v kostní dřeni by asi nerad absolvoval ani nejzarytější odpůrce očkování (polovina z nich se totiž ve skutečnosti jen bojí jehly). Měřit množství paměťových B-buněk je náročné – běžné a ve srovnání s vakcínami velmi drahé testy buněčné imunity měří dohromady T i B imunitu (i ledacos dalšího).

V případě imunity po prodělané nákaze je situace ještě o dost složitější. U vakcín si výrobci určili, proti kterým místům viru mají být protilátky namířeny a během testování si ověřili, zda a jak dobře vytvářené protilátky proti nákaze skutečně chrání. V případě přirozené imunity má celý proces z velké části „v režii“ parazit, třeba vir. A ten pochopitelně „chce“, aby tělo tvořilo protilátky, které jemu vadit nebudou. Parazit pochopitelně nic nechce, neb je úplně hloupoučký, ale v jeho populaci časem převládnou náhodně vzniklé varianty, které dokážou nasměrovat imunitní odpověď hostitele proti místům, kde mu nebude vadit. V krajním případě může infikovaný člověk vytvářet protilátky, které se budou vázat poblíž kritických míst a budou tak bránit vazbě neutralizačním protilátkám. Člověk s vysokou hladinou těchto protilátek na tom bude o dost hůř než člověk bez nich.  

Celou situaci ještě komplikují mutanty, které musí zákonitě vznikat v populaci viru. V dostatečně proočkovaných zemích se musí zákonitě šířit mutanty, které dokážou překonat obranu poskytnutou vakcínou třeba tím, že si mírně pozmění cílové místo, na které se vážou protilátky. Tehdy nastoupí do služby paměťové pomocné T-buňky a umožní v novém, už kratším kole zrání afinity protilátek přizpůsobit nové variantě viru protilátky vytvářené paměťovými B-buňkami. A v moderním světě nastoupí do služby i výrobci vakcín, kteří díky moderním metodám dokážou rychle vytvořit vakcíny chránící proti nové variantě.

Naštěstí virus nemůže prostřednictvím mutací unikat z dosahu vakcín trvale – jeho pozměněné proteiny by ztratily svou původní funkci a třeba pozměněný spike by se už nemohl dobře vázat na lidské buňky. Očekávám, že už příští (podzimní) generace vakcín nás ochrání nejen proti dnešním mutantám, ale i proti těm, co teprve vzniknou.

Takže praktický závěr – imunitu proti covidu měřit neumíme. Hladina protilátek, a dokonce ani to, že jsme covid prodělali, o naší imunitě příliš neřekne. Není proto divu, že světové zdravotnické autority jednoznačně doporučují očkovat bez předchozího otestování imunity, a to i ty, co už nemoc prodělali. Ale je možné, že se autority mýlí a pravdu mají naši skvělí internetoví experti, kteří vesměs nejsou zatíženi zbytečným balastem jakýchkoli odborných znalostí. Taky je možné, že je Země placka.

Jaroslav Flegr

Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Nenechte si ujít
V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí. Všechno tomu hraje do karet Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují. V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili. Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit. Stát připravuje změny Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší. Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více. “Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku. Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]
Jde skutečně o jedno z hlavních ožehavých témat dneška. Stále více lidí se oprávněně ptá, zda by lidé v pokročilém věku měli vlastnit řidičský průkaz, a tudíž mít možnost usedat do motorového vozidla a vyrážet na silnice do provozu. Každý by jim to jistě přál, ale musíme si uvědomit, že jízda na silnici vyžaduje také určitou společenskou zodpovědnost. Řidiči jsou znepokojeni A pokud už někdo není ve stoprocentní kondici nebo nemá reakce jako za mlada, měl by pochopit, že v provozu zkrátka nemá co dělat. Pokud se tak nestane, obvykle to končí nějakým nepěkným karambolem. Přibývá případů, kdy se senioři desítky kilometrů řítí na dálnici v protisměru, kdy si spletou brzdu s plynem nebo kdy jednoduše nezvládnou základní úkon při řízení a způsobí masivní nehodu. Nedávno se taková nehoda stala u Tachova. Způsobil ji 90letý řidič a pro jeho spolujezdkyni to byla bohužel vůbec poslední cesta. Řada lidí to potom komentovala na sociálních sítích. “Tohle čtu pomalu obden a nezlobte se na mě, ale nepřijde mi v pohodě nechat řídit devadesátileté,” napsala například Jana Dubová. Ostatní s tímto názorem prakticky veskrze souhlasili. Současné kontroly jsou prý nedostatečné a je nutné je zpřísnit. Přesně to přitom chystá Evropská unie, která si shodou okolností vytyčila velmi ambiciózní cíl, a to aby do roku 2050 nebyly na evropských silnicích již žádné fatální nehody. A to pochopitelně nepůjde udělat, aniž by nedošlo k významné regulaci těch, kdo vůbec mohou řídit. Důchodci musí dostat alternativu Ačkoliv to může působit poněkud asociálně, jako první na paškál se dostali právě senioři. V jejich případě se chystá zavedení velmi podrobných zkoušek a testů po 70. roce věku. Ty se potom budou opakovat každých pět let a bude na ně přímo navázáno prodloužení řidičského průkazu. Nebude to tedy tak, že někdo bude muset rozhodnout o jeho odebrání. Buď testem projdete, nebo nikoliv, a potom budete bez řidičáku. Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat Současně se uvažuje také o zavedení zvýhodněného cestování pro důchodce, které v Česku už do značné míry funguje. Ale třeba některá německá města už dnes vyzývají důchodce, aby odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu pak dostávají bezplatnou tramvajenku. V úvahu přitom připadá i zvýhodněný tarif v rámci taxislužeb, případně určité využití možnosti spolujízdy. Foto: Shutterstock, zdroje: SWR, Focus 40SdíleníSdíletTweet [...]
Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takový pohled nabízí video zveřejněné dnes na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert. Přitom v zahraničí už Albert od prodeje kuřat z podobných velkochovů odstoupil. Ty nejhorší chovy Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň „Albertova krutost“. Záběry totiž pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně jde o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině. „Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně „Albertova krutost“ Radim Trojan z Obránců zvířat. Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V zahraničí už Albert znetvořená kuřata neprodává „Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o které je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. Kromě České republiky působí Albert (pod názvem Albert Heijn) ještě v Belgii a Nizozemsku. V obou těchto zemích už kuřata z drastických velkochovů neprodává. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ uzavírá Trojan. “Záběry, které byly v úterý zveřejněny, neodpovídají standardům chovu zvířat, které nám garantují naši dodavatelé. Proto jsme okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu a požádali je o důkladné prověření. Stejně tak prověřujeme informace s našimi dodavateli. Farma, ze které záběry pochází, pak dodává drůbež široce pro českou maloobchodní síť a firma Rabbit Trhový Štěpánov je jejím majitelem. Ten nám garantuje standardy chovu,” uvedl k věci Albert. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]

7 názorů k článku “Profesor Flegr vysvětluje, jak je to doopravdy s hladinou protilátek a imunitou. „Složité,“ říká ve svém novém článku

  1. Pane profesore, klidně si tu vakcínu dejte kolikrát chcete, ale omezte, prosím, své experimenty na sebe a případné dobrovolníky – “pokusné králíky”, jak jim sám říkáte.

    Váš předposlední odstavec je pouze zbožné přání. Ano, existuje pouze konečný počet způsobů, jak se virus může vázat na lidské buňky, protože, konec konců, i počet těchto buněk je konečný. Bohužel, je to astronomické číslo.

    Takže ano, máte pravdu, teoreticky, po konečném počtu iterací vakcíny virus přestane unikat. Vy očekáváte, že ta iterace bude už jen jedna. Myslím, že k tomuto tvrzení nemáte naprosto žádný podklad a po jedné sezóně se ukáže, jak hluboce jste se, v lepším případě, mýlil.

    Ale vy se “mýlíte” naprosto programově, úmyslně, abyste lidi přesvědčil o svém názoru, abyste je tzv. “chránil”, jak jste sám uvedl v jednom rozhovoru po té, co se Vaše předpovědi nevyplnily.

    Měl byste toho zanechat, protože tím vědu nesmírně diskreditujete. Omyl je jen velmi kulantní název pro to, co děláte. Vědec by nikdy neměl předstírat, že ví, když neví (a řadu věcí z principu předem vědět nemůže).

    Doufám, že se Vás po roce nějaký novinář zeptá, jak se stavíte k této své (dnešní) předpovědi.

    1. Kromě toho, když se vakcíny zaměří na více variant S-proteinu, dramaticky tím poroste nebezpečí, že imunitní systém bude za S-protein považovat i struktury organismu vlastní – což právě povede k těm komplikacím, které už se dějí – trombotické a různé autoimunitní jevy.

  2. Vzhledem k tomu, že je starej Brůna parazitolog, bych od něj raději slyšel, jak se zbavit parazita v čele vlády. V covidohysterii se moc neosvědčil.

    1. Pokud máte na mysli toho parazita z Horních Uher, tak toho se asi tak hned nezbavíme, protože blbost lidská nemá mezí a budou ho za 300,- Kč pořád volit.

  3. Pokud si mám vybrat mezi názory MUDr. Vojtěcha Thona nebo parazita Flégra, tak pro mne je volba jasná. Exot Flégr zde straší a opruzuje poměrně dlouho a mám chuť se s ním setkat osobně, on by si to zapamatoval až do konce života.

  4. Pro pana Flégra by bylo nejlepším zaměstnáním práce ve filmu, a to herec v horrorech. Má na to styl vyjadřování a podobu by nemuseli ani moc upravovat. Pohled na něj děsí nejen děti již nyní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *