Profesor odmítl zvýhodnit černochy u zkoušek. Hrozí mu smrtí a málem přišel o kariéru

Nevídaná kauza se rozpoutala kolem renomovaného amerického profesora Gordona Kleina. Jde o důkaz stále sílícího hnutí “cancel culture”, které dokáže zlikvidovat v podstatě každého, kdo se proviní vůči liberálním idejím, jež hlásá. Často jde přitom o skutečně bizarní případy, nad kterými zůstává rozum stát. Zkrátka proto, že v nich nic rozumného najít nejde.

Kauza Gordona Kleina, o které informuje stanice Fox News, je jedním ze symbolů toho, že to ve Spojených státech amerických nejde zrovna ideálním směrem. Tento člověk totiž neudělal nic špatného, a přesto je vláčen doslova bahnem. Jeho domovská Kalifornská univerzita v Los Angeles ho dokonce na několik týdnů suspendovala. Chodily mu také výhrůžky smrtí. Jeho poradenská firma potom přišla o milionové zakázky, protože se její klienti raději stáhli, než aby s ní měli něco společného. Jednoduše z obav, aby je nepotkalo něco podobného.

Buďte na černochy hodnější

Celé to přitom začalo docela nevinně, a to pár dní poté, co byl loni policistou zabit George Floyd. Jeden z Kleinových studentů přišel s návrhem, že tato smrt otřásla komunitou Afroameričanů, kteří jsou teď vystaveni strachu a úzkosti. Jsou tak traumatizováni, že jsou v rámci studia vystaveni nevýhodě. Žadatel vyzval profesora, aby byl ke studentům černé barvy pleti shovívavý.

Student však tvrdě narazil. Gordon Klein sám sebe považuje za principiálního člověka a navíc neučí nějaký humanitní předmět, kde by snad při zkoušce mohl přivřít oči, případně studentovi nějakým způsobem pomoci, nýbrž účetnictví, které se studenti zkrátka musí naučit tak, aby mu rozuměli.

Klein tak měl jasno. Žádné zvýhodňování nebude a to také napsal do své odpovědi studentovi. Pravdou je, že volil poněkud uštěpačný, nikoliv však rasistický tón. Řečnicky se například zeptal, jak má poznat, kteří studenti jsou černí, když v době covidu probíhá distanční výuka. A jak by měl postupovat v případě studentů ze smíšených manželství? Měl by takové míšence zvýhodňovat jen z padesáti procent? A neví snad žadatel, zda je některý z jeho studijních kolegů přímo z Minneapolisu, kde George Floyd zemřel, aby k němu byl obzvlášť shovívavý?

Univerzita ho potopila

Na závěr dopisu formuloval Gordon Klein myšlenku, ve které považuje takový požadavek za velmi rasistický. Na pomoc si vzal citát Martina Luthera Kinga, že lidé by neměli být hodnoceni podle barvy své pleti.

Zdálo se, že dotyčný student pochopil a Kleinovi se dokonce omluvil. Jenže profesorova odpověď unikla na veřejnost, kde vyvolala obrovský rozruch. Okamžitě vznikla petice žádající Kleinův vyhazovat, kterou za pouhé dva dny podepsalo dvacet tisíc lidí.

Tlaku podlehla i fakulta, která zahájila vyšetřování případu. Děkan se veřejně omluvil a nechal sledovat profesorovy emaily. Netrvalo dlouho a dříve oblíbenému pedagogovi začaly chodit výhrůžky smrtí. Mnozí také naráželi na jeho židovský původ.

Nakonec se ukázalo, že profesor vlastně nic neprovedl a vyšetřování bylo ukončeno. Svou práci si může ponechat. Gordon Klein to však nemíní nechat jen tak. Univerzitu zažaloval za to, že ho nepodpořil a naopak napomohla “honu na čarodějnice”.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments