Prognóza šéfa Booking.com nepotěšila. Prozradil, co vás čeká, pokud se chystáte na dovolenou

Ustupující pandemie koronaviru znamená pomalu se vracející možnost cestovat bez výraznějších omezení. Obavy analytiků z toho, že by zájem lidí o cestování opadl, se přitom podle všeho nenaplní. Jak hlásí například šéf rezervačního portálu Booking.com, Glenn Fogel, zájem o cestování je obrovský a dále se zvyšuje. Poukázal ale i na problémy s tím spojené.

Například řada leteckých společností v období pandemie výrazně omezila počet letadel, protože se jim nevyplatilo je držet. Ani teď přitom nemohou nová letadla jednoduše objednat, protože nejistota kolem dalšího vývoje je stále značná, a to navzdory vysoké poptávce. Za normálních okolností by si aerolinky vytvořily plán a poptávce se přizpůsobily, jenže teď je jakékoliv plánování extrémně složité.

Ceny letenek rychle rostou. / Foto: Shutterstock

Je tu obrovská poptávka. Každý chce cestovat, ale všichni to chceme dělat bezpečně,” uvedl Glenn Fogel pro televizi BBC. Souhlasí s ním také analytik John Grant ze společnosti OAG, která poskytuje data o cestovním ruchu. Podle něj lze jednoznačně očekávat výrazný růst cen letenek. Algoritmy leteckých společností zaznamenávají vysoký zájem a automaticky podle toho zvedají ceny.

Cestovním agenturám potom komplikují plánování nejasnosti kolem očkování. Zatím totiž není jasné, jakým způsobem si státy budou uznávat vakcíny, které byly aplikovány v jiných zemích, obzvlášť pokud půjde o různé kontinenty. Podle Glenna Fogela by v tomto ohledu jednoznačně pomohl jednotný systém. “Tolik různých lidí v tolika různých vládách mluví o různých programech. Aktuálně tu nemáme nic, co by bylo jednotné, a to je velmi problematické,” uvedl ředitel Booking.com.

V současné době se testuje několik postupů, a to včetně očkovacích pasů, které prosazuje zejména Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Některé aerolinky začali už tento postup aplikovat. Evropská unie mezitím připravuje takzvané covidové pasy. Lidem se ale příliš nelíbí myšlenka, že klíčem k cestování má být očkování, protože to podle nich vytváří dva stupně společnosti. Například britský úřad pro rovnoprávnost před zvýhodňováním očkovaných už varoval.

Podle Glenna Fogela ale ve výsledku stejně nezbude nic jiného než právě očkování. “Ano, je pravda, že pokud nejste očkovaní, tak nebudete moct přijet někam, kde tento postup uplatňují. Nemám s tím problém, protože nejsou alternativy. Nemá tam snad jezdit nikdo? To nedává smysl,” uvedl Fogel. Zdůraznil, že některé státy požadovaly třeba očkování proti žluté zimnici už dávno a nikdo se nad tím nepozastavoval.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments