Vláda Andreje Babiše v červnu padne. Prezident Zeman už řekl, co bude dál

Hned pět opozičních stran se shodlo, že se pokusí vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše. Hlasování v Poslanecké sněmovně by se mělo odehrát v červnu. Už teď je ale prakticky jisté, že Babiš důvěru získat nedokáže. Kromě bloku dvou koalic v podobě ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN už totiž ztratil i důvěru komunistů, kteří oznámili, že vládu už podporovat nebudou a dlouhodobě kriticky vládu hodnotí také SPD Tomia Okamura. Ten ostatně žádal hlasování o nedůvěře už dříve.

Andrej Babiš se tak bude moct spolehnout pouze na hlasy svého hnutí ANO a také vládní sociální demokracie. Ty mu ale stačit nebudou. Pro vyslovení nedůvěry se musí vyslovit 101 poslanců, přičemž dnes tato většina ve Sněmovně jednoznačně existuje.

Vláda se musí opírat o většinu v parlamentu a mít důvěru většiny Sněmovny,” uvedl předseda ODS Petr Fiala v odůvodnění tohoto kroku.

Zájmy ČR byly vyměněny za zájmy holdingu a řízení státu jako firmy má na svědomí bezmála 30 tisíc životů. Tomu nemůžeme přihlížet, kryli bychom tím pachatele,” napsala na Twitteru šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Přestože Andrej Babiš s největší pravděpodobností nedokáže obhájit důvěru ve Sněmovně, ve výsledku bude záležet na prezidentu Miloši Zemanovi, jaký bude další osud jeho vlády. A ten už před několika týdny uvedl, že v případě vyslovení nedůvěry by vládu Andreje Babiše nechal dovládnout až do řádných voleb. Ty se mají konat v říjnu.

Kritici kroku opozice přitom poukazují na skutečnost, že díky tomu bude Babišova vláda ještě více závislá na Hradu a jeho přáních. V poslední době se přitom ukazovalo, že se Babiš a Zeman stále častěji neshodnou. Zatímco Babišova vláda jednoznačně vyloučila ruský Rosatom z tendru na Dukovany, prezident to stále nepovažuje za ukončenou záležitost. Zároveň zpochybnil vyšetřování kauzy Vrbětice.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments