Pronajímáte byt? Stát si na vás připravil pěknou habaďuru, nájemníky už jen tak nevystěhujete

Bydlení je v České republice v posledních letech velkým tématem. Stále přitom platí, že většina lidí by si ráda pořídila vlastní byt nebo rovnou rodinný dům, a to s využitím hypotéky. Ta je však dnes pro velkou část populace kvůli vysokým úrokovým sazbám nedostupná, a tak stále více lidí využívá možnosti nájemního bydlení.

Rozšířené smlouvy na dobu určitou

Odborníci se přitom neustále snaží zdůrazňovat skutečnost, že na tom není vůbec nic špatného. Bydlení ve vlastním a v nájmu jsou dvě rovnocenné možnosti, kdy by nemělo platit, že jedna je lepší než druhá. V různých situacích mohou být různě výhodné a pochopitelně záleží i na životní fázi, ve které se nacházíte. Například dnes se tvrdí, že bydlení v nájmu je zejména ve velkých českých městech výhodnější než koupě vlastní nemovitosti. Reálně totiž zvládnete bydlet za nějaká 3 % hodnoty bytu ročně, a tak se vlastní příliš nevyplatí kupovat.

Podpořit nájemní bydlení se chystá také ministerstvo pro místní rozvoj. To se totiž domnívá, že jedním z důvodů, proč Češi moc nechtějí v nájmu bydlet, jsou často nepříliš komfortní podmínky, které jim pronajímatelé poskytují. Zejména jde o uzavírání smluv na dobu určitou, které pro řadu nájemníků neposkytují dostatečnou jistotu.

Pakliže takovou smlouvu totiž uzavřete, po jejím vypršení nemáte žádnou ochranu a musíte se okamžitě vystěhovat. Přitom jsou dnes v České republice právě tyto smlouvy na jeden rok naprostým standardem. “Ano, přesně tak to dělám. Nájemníkům každý rok obnovuji smlouvu na dobou určitou. Představuje to pro mě ochranu, že pokud nebudou platit, mohu se jich v dohledné době zbavit,” říká pan Petr, který vlastní deset bytů v Praze a všechny je pronajímá. Podle něj je v tuzemsku mimořádně obtížné nechat vystěhovat neplatiče nebo jinak problematického nájemníka. “Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou a on v tom umí chodit, může to protahovat klidně dva roky.

Foto: Shutterstock

Bude to opět polovičaté řešení

Vlastně tu tak panuje prostředí, které není příjemné pro nájemníky ani pronajímatele. Ministerstvo však teď chce život zjednodušit právě pouze nájemcům, a to tím, že dlouhodobé řetězení smluv na dobu určitou zakáže. Po uzavření bude možné takovou smlouvu na dobu do tří let prodloužit již pouze jednou. Následovat potom musí smlouva na dobu neurčitou. Nový zákon by měl platit již v roce 2025.

Zastánci nájemníků argumentují tím, že v řadě zemí jsou smlouvy na dobu určitou u nájmů zcela zakázány, pokud k tomu není vážný důvod. Jde třeba o Německo nebo Nizozemsko, kde je nájemní bydlení velmi rozšířené a lidé v něm pochopitelně chtějí mít jistoty. Na druhou stranu, v těchto zemích však mají pronajímatelé lepší nástroje, jak se bránit proti neplatičům.

Čtěte také: EU zakáže Čechům byty v panelácích. Nesplníte jednu věc a máte prostě smůlu

V České republice to ale zřejmě opět dopadne polovičatě. Majitelé nemovitostí budou nuceni uzavírat smlouvy na dobu neurčitou, ovšem v takovém případě také existuje riziko, že si to řada z nich rozmyslí a své byty raději nebude pronajímat vůbec, než aby riskovala, že v nich budou mít roky neplatící nájemníky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Pronajímáte byt? Stát si na vás připravil pěknou habaďuru, nájemníky už jen tak nevystěhujete

  1. Pokud to projde, budu pronajímat jen na dva roky po sobě a pak hned výpověď. A pak nový nájemník. Totální hloupost, řetězení smluv je jediná ochrana před neplatičům nebo problémovým nájemníkům. Už teď je právo na straně nájemníků a tohle by to totálně vychýlilo nájemní trh. Odstraňte nespravedlivé zvýhodnění nájemníků a nemusíte navrhovat takové nesmysly, které situaci jen zhorší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *