Proti covidu je třeba očkovat i domácí mazlíčky, říká vakcinolog. Jinak hrozí nebezpečí, že virus udeří ničivou silou

V současné době se velmi hlasitě diskutuje o tom, zda by se proti koronaviru měly očkovat také děti. Přestože se dosud nepodařilo vyřešit ani tuto otázku, už se mluví o tom, zda nezačít očkovat také zvířata. Podle vakcinologa Marka Petráše by to bylo záhodno, protože by mohlo dojít k situaci, kdy se virus vrátí do zvířecí říše, zmutuje a přenese se zpět na člověka.

Četl jsem studii, která hodnotila, jaký byl přenos nemoci covid-19 v rodinách, kde se objevili nakažení a chovali kočku či psa – ukázalo se, že takřka v 80 procentech případů došlo i k nákaze zvířete. Ale vzhledem k faktu, že se jedná o zvířecí infekci, ji zvířata přečkávají zpravidla mnohem komfortněji než člověk,” uvedl Petráš pro server Lidovky.cz.

Farmaceutické společnosti už proto pracují na veterinárních vakcínách, které budou určené nejen pro domácí mazlíčky, ale i pro zvířata chovaná v zoologických zahradách, protože i ty registrují výskyt koronaviru.

Největší riziko, které by mohlo nastat v rámci stávající pandemie, je, když by nynější koronavirus přešel zpátky na zvíře, znovu tam cirkuloval a vrátil se pak zase na člověka. Obdržel by totiž nové znaky, které by mohly překonat stávající ochranu či imunitu. Rázem bychom se opět stali vnímavými v plné míře,” vysvětlil Petráš.

Dokumentuje to na případu chřipky, kdy dochází k takzvanému “shiftu”, tedy posunu. Jde o moment, kdy se chřipkový virus vrátí do zvířecí říše. Nejčastěji napadá prasata. Došlo k tomu i v roce 2009, kdy chřipka tímto posunem získala nové znaky. Platí přitom, že takzvané zoonózy se nešíří tak rychle, ale jsou pro člověka o to nebezpečnější. Jakmile začne virus mezi lidmi cirkulovat, postupně se oslabuje, což platí i pro koronavirus.

Nebezpečí skýtaly loni norčí farmy – norky nakažené koronavirem vybili, což byl správný postup. A také řeknu proč: existovala zcela oprávněná obava, že vznikne úplně nový virus. V té době se teprve konstruovala první vakcína, tudíž hrozilo, že přijde až v době, kdy by v populaci cirkuloval úplně nový virus a očkování by vůbec nemuselo fungovat,” říká Petráš.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

14 názorů k článku “Proti covidu je třeba očkovat i domácí mazlíčky, říká vakcinolog. Jinak hrozí nebezpečí, že virus udeří ničivou silou

 1. Tohle jsou už vážně sra.ky vznikající v chorých mozcích. Veterinární odnož Big Pharmy závidí a profesor Flégr se už v očekávání tetelí blahem. Konečně dojde na všechny králíky a nejen ty jeho lidské.

  Navrhuji se nezastavit a pokračovat s očkováním u hospodářských zvířat, pokračovat se zvířaty volně žijícími a vakcinační tažení vítězoslavně zakončit v netopýřích jeskyních.

  Ale pozor, viry může přenášet i hmyz, vědci by proto neměli usnout na vakcinačních vavřínech a raději pracovat i na hmyzí vakcíně – protože, co kdyby! Už teď to chce udělit příslušné granty a vytvořit zakázky, hrazené ze státních rozpočtů.

  1. Zapoměl jste na úplně nejdůležitější vakcínu ze všech! Rybí Vakcínu!
   Rybí mutace by byla naprosto katastrofální, protože by zamořila vodní toky a nádrže a nakazila většinu existujících mnohobuněčných tvorů!
   Tím by vznikly miliardy mutací, které by pak všechny přeskočily zpět na člověka!!!
   Takže doporučuji okamžitě začít s vývojem rybí vakcíny a povolit koupání v přírodě pouze očkovaným! Nebo i na covid negativně testovaným, ale v tom případě bych vyžadoval maximálně 2 dny starý test provedený odběrem z kostní dřeně.

   1. Výborný nápad! Ale já zvířaty myslel všechny obratlovce, tedy kromě savců i ptáky, plazy, obojživelníky a ryby. Ovšem z těch vodních živočichů jsem chybně vynechal bohužel láčkovce, taková medúza žahne neočkovaného člověka a hned má problém!

    A ještě nikdo nevyzkoumal, jestli by se Covidem nemohly nakazit i rostliny, případně houby. Tak honem vyvíjet vakcínu i pro ně.

 2. tak i ti veterináři potřebují vydělat.. no a výrobci vakcín jsou na tom taky tak. hlavně to někomu nacpat.

 3. Tvl, já se vyděsil, že pes dostal epileptický záchvat a on se místo toho válí po zemi smíchy.

   1. Další výborný nápad! Ovšem je otázkou, kam to píchnout, aby vakcína neměla nežádoucí účinky. Do pneumatik raději ne…

 4. Pan Petráš se úplně zbláznilPočty nemocných covidem jsou tak nízké, že nebríní nic aby s e vše vrátilo do normálu ,Ostatně covid neni smrtelná nemoc jako mor, či ebola. Nutno aby se ten celosvětový gulag zrušil.Jen v naši zemi schází oněch 10 mil .zahraničních turistů. Naprostá většina lidí neni ani pozitivní, z pozitivních jen asi pětina až čtvrtina, onemocní, tedy mají příznaky, mnozí se vyléčí bez lékaeí, do nemocnice musí pak promile. Ne kvůli covidu, ale kvůli boji politiků a neléčení nemocných zemřeli zbytečně dvě třetiny. A kvůli tomu se svět zbláznil.Je na čase přestat trasovat, testovat a karanténovat zdravé a vyhozené miliardy daát na léčení nemocných.Prokazování bezinfekčnosti musí skončit.Jedná se o diskriminaci ne nepodoubnou té za války.Aby bylo jasno nejsem odpůrce očkování, ale pokud je dobrovolné a tak to má být, ta neni možné je požadovat jako nejaký průkaz na svobodu.Povinné ořkování by mělo být u smrtelných nemocí,. To covid nenini.

 5. Tak tohle nemyslí snad vážně,či?Neskutečně do očí bijící lobby,za kterou by podobný šmejdi měli viset

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *