Proti covidu je třeba očkovat i domácí mazlíčky, říká vakcinolog. Jinak hrozí nebezpečí, že virus udeří ničivou silou

V současné době se velmi hlasitě diskutuje o tom, zda by se proti koronaviru měly očkovat také děti. Přestože se dosud nepodařilo vyřešit ani tuto otázku, už se mluví o tom, zda nezačít očkovat také zvířata. Podle vakcinologa Marka Petráše by to bylo záhodno, protože by mohlo dojít k situaci, kdy se virus vrátí do zvířecí říše, zmutuje a přenese se zpět na člověka.

Četl jsem studii, která hodnotila, jaký byl přenos nemoci covid-19 v rodinách, kde se objevili nakažení a chovali kočku či psa – ukázalo se, že takřka v 80 procentech případů došlo i k nákaze zvířete. Ale vzhledem k faktu, že se jedná o zvířecí infekci, ji zvířata přečkávají zpravidla mnohem komfortněji než člověk,” uvedl Petráš pro server Lidovky.cz.

Farmaceutické společnosti už proto pracují na veterinárních vakcínách, které budou určené nejen pro domácí mazlíčky, ale i pro zvířata chovaná v zoologických zahradách, protože i ty registrují výskyt koronaviru.

Největší riziko, které by mohlo nastat v rámci stávající pandemie, je, když by nynější koronavirus přešel zpátky na zvíře, znovu tam cirkuloval a vrátil se pak zase na člověka. Obdržel by totiž nové znaky, které by mohly překonat stávající ochranu či imunitu. Rázem bychom se opět stali vnímavými v plné míře,” vysvětlil Petráš.

Dokumentuje to na případu chřipky, kdy dochází k takzvanému “shiftu”, tedy posunu. Jde o moment, kdy se chřipkový virus vrátí do zvířecí říše. Nejčastěji napadá prasata. Došlo k tomu i v roce 2009, kdy chřipka tímto posunem získala nové znaky. Platí přitom, že takzvané zoonózy se nešíří tak rychle, ale jsou pro člověka o to nebezpečnější. Jakmile začne virus mezi lidmi cirkulovat, postupně se oslabuje, což platí i pro koronavirus.

Nebezpečí skýtaly loni norčí farmy – norky nakažené koronavirem vybili, což byl správný postup. A také řeknu proč: existovala zcela oprávněná obava, že vznikne úplně nový virus. V té době se teprve konstruovala první vakcína, tudíž hrozilo, že přijde až v době, kdy by v populaci cirkuloval úplně nový virus a očkování by vůbec nemuselo fungovat,” říká Petráš.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments